Kraj

Dokąd i po co lata Duda? Publikujemy listę podróży prezydenta

Andrzej Duda w Balicach przed wylotem do Stanów Zjednoczonych. Czerwiec 2020 r. Andrzej Duda w Balicach przed wylotem do Stanów Zjednoczonych. Czerwiec 2020 r. Jakub Porzycki / Agencja Gazeta
Przez ostatnie dziesięć miesięcy prezydent korzystał z rządowych maszyn 67 razy. Sporo latał w kampanii, a po wygranych wyborach w większości już tylko do rezydencji na Helu i na weekendy do rodzinnego Krakowa.

Po aferze Air Kuchciński z 2019 r., kiedy wyszło na jaw, że ówczesny marszałek Sejmu wraz z rodziną bardzo ochoczo korzysta z przywileju darmowego latania rządowymi maszynami, został zmuszony do odejścia ze stanowiska. To było tuż przed wyborami parlamentarnymi, więc PiS w obawie, że straci poparcie, uchwalił ustawę o lotach najważniejszych osób w państwie. Zapisano w niej m.in., że każdy lot z prezydentem na pokładzie odbywa się w ramach „misji oficjalnej”.

Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Nauczycieli trzeba będzie dowozić z domów spokojnej starości

Czas najwyższy powiedzieć, że jednakowe pensum dla katechety i polonisty to zbrodnia. Minister Czarnek usilnie pracuje nad tym, aby w szkole nie chciał pracować nikt – z wyjątkiem katechetów.

Dariusz Chętkowski
24.09.2021