Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Jaka wina Sasina?

Rola Sasina w organizacji lotu do Smoleńska

Od początku swojej politycznej aktywności miał opinię człowieka ambitnego i skutecznego, który potrafi załatwić wszystko. Od początku swojej politycznej aktywności miał opinię człowieka ambitnego i skutecznego, który potrafi załatwić wszystko. Mateusz Włodarczyk / Forum
POLITYKA przeanalizowała ponad 100 tomów akt w sprawie katastrofy smoleńskiej zgromadzonych przez sądy i prokuraturę. Jedną z najważniejszych osób, których odpowiedzialność za przygotowanie wizyty nigdy nie została do końca wyjaśniona, jest Jacek Sasin.
Sasinowi przez ostatnie 11 lat skutecznie udawało się odsuwać od siebie wszelkie podejrzenia.Basia Dziedzic Sasinowi przez ostatnie 11 lat skutecznie udawało się odsuwać od siebie wszelkie podejrzenia.

Sasin do polityki wszedł 17 lat temu, gdy władzę w Warszawie sprawował PiS. Zaczął skromnie, od kierowania Urzędem Stanu Cywilnego, który podlegał prezydentowi stolicy Lechowi Kaczyńskiemu. Stanowisko zawdzięczał znajomości z Elżbietą Jakubiak, późniejszą szefową gabinetu prezydenta i minister sportu w rządzie Jarosława Kaczyńskiego.

Od tamtego momentu jego kariera potoczyła się szybko. Po roku Sasin był wiceburmistrzem Śródmieścia, największej stołecznej dzielnicy, którą kierował wówczas Mariusz Błaszczak, dziś szef MON i wiceprezes PiS. W 2006 r. został wicewojewodą mazowieckim, a w 2007 r. wojewodą. Zasłynął wtedy próbą wygaszenia prezydenckiego mandatu Hannie Gronkiewicz-Waltz. Wojna z politykami PO przysporzyła mu uznania w PiS. Gdy partia straciła władzę i stanowiska, Sasin szybko odnalazł się jako etatowy doradca prezydenta Kaczyńskiego, by w 2009 r.

Polityka 14.2021 (3306) z dnia 30.03.2021; Polityka; s. 26
Oryginalny tytuł tekstu: "Jaka wina Sasina?"
Reklama