Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Poligon Rzeszów

Konrad Fijołek, wiceprzewodniczący rady miasta, popierany przez KO, Polskę 2050, Lewicę i PSL. Konrad Fijołek, wiceprzewodniczący rady miasta, popierany przez KO, Polskę 2050, Lewicę i PSL. Patryk Ogorzałek / Agencja Gazeta

Tylko czworgu kandydatów na prezydenta Rzeszowa udało się zebrać wymagane 3 tys. podpisów. W pierwszej turze wyborów 9 maja zmierzą się Grzegorz Braun (poseł Konfederacji), Konrad Fijołek (wiceprzewodniczący rady miasta, popierany przez KO, Polskę 2050, Lewicę i PSL), Ewa Leniart (wojewoda podkarpacka z PiS) oraz Marcin Warchoł (wiceminister sprawiedliwości, na starcie kampanii wystąpił z Solidarnej Polski). To kolejność alfabetyczna; z nieoficjalnych wieści ze sztabów wynika, że na trzy tygodnie przed wyborami prowadził Warchoł przed Fijołkiem, a kandydatka PiS (z hasłem „Rzeszów ma moc”) mimo niemałej promocji w mediach publicznych była dopiero trzecia. W partii mówi się o niej kpiąco „nasza Kidawa”, co pokazuje skalę rozczarowania. Rozmówca POLITYKI z PiS dementuje jednak plotki o możliwości wycofania Leniart z wyborów: – Gdybym się oglądał na sondaże, od 2015 r. zajmowałbym się czymś innym.

Stawka wyborów w Rzeszowie to nie tylko prezydentura 200-tys. stolicy Podkarpacia. Opozycja chce pokazać, że Polacy odwracają się od rządzącej prawicy. PiS tak samo potraktował wybory w mniejszym Elblągu w 2013 r., gdy poseł tej partii Jerzy Wilk niespodziewanie pokonał kandydatkę rządzącej wówczas Platformy.

W drugiej części kampanii Fijołek (hasło: „Rzeszów jest najważniejszy”) ma dostać mocne wsparcie polityków opozycji. Do Rzeszowa wybiera się Rafał Trzaskowski oraz współpracujący z nim samorządowcy (m.in. Aleksandra Dulkiewicz i Tadeusz Truskolaski). Mocniej zaangażują się też inne wspierające Fijołka partie (wizyty Włodzimierza Czarzastego i Michała Koboski). W pierwszych tygodniach kampanii takich działań było mniej, kandydat promował się jako polityk niezależny.

Równolegle trwa rzeszowska wojna domowa w rządzącej koalicji.

Polityka 17.2021 (3309) z dnia 20.04.2021; Ludzie i wydarzenia. Kraj; s. 7
Reklama