Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Kraj

Ziobro wszechmocny

Ziobro wszechmocny. Jak prokuratura zastępuje sądy

Za czasów Zbigniewa Ziobry, i z jego inicjatywy, uchwalono szereg przepisów, dających prokuratorowi przewagę nawet nad sądem. Za czasów Zbigniewa Ziobry, i z jego inicjatywy, uchwalono szereg przepisów, dających prokuratorowi przewagę nawet nad sądem. Studio Polityka
Sprawiedliwość w Polsce coraz częściej wymierza prokuratura. Kogo chce – chroni (Obajtek), kogo chce – pognębia (Nowak).
Sławomir Nowak przez sześć miesięcy nie mógł się kontaktować z rodziną – mimo że według prawa powinien mieć przynajmniej jeden kontakt miesięcznie.Mateusz Włodarczyk/Forum Sławomir Nowak przez sześć miesięcy nie mógł się kontaktować z rodziną – mimo że według prawa powinien mieć przynajmniej jeden kontakt miesięcznie.

Sąd wypuścił z aresztu – po dziewięciu miesiącach – Sławomira Nowaka, byłego ministra transportu i szefa Gabinetu Politycznego premiera Tuska. „Powinien [Nowak] wrócić tam, gdzie jego miejsce. Gdyby tak się nie stało, to ujawnię materiał dowodowy, który został zebrany w tej sprawie. A będzie co pokazywać (…). Czyżby czegoś jeszcze się obawiali [politycy PO] w związku z ustaleniami tego śledztwa?” – zagroził prokurator Ziobro. Po poprzednich rządach PiS miał odpowiadać karnie za ujawnianie akt śledztw osobie niepowołanej (Jarosławowi Kaczyńskiemu). Teraz mu nic nie grozi: już na początku kadencji w nowym prawie o prokuraturze zadbał, by móc pokazywać akta komu chce. A wybrane z nich informacje przekazywać na konferencjach prasowych.

Ziobro zasugerował też, że sędzia Agnieszka Domańska, wiceprzewodnicząca Wydziału Karnego Sądu Okręgowego w Warszawie, która podjęła decyzję o nieprzedłużeniu aresztu dla Nowaka, działała pod wpływem słów Donalda Tuska, który kilka dni wcześniej nazwał Nowaka „więźniem politycznym” i sugerował, że jego areszt jest aresztem wydobywczym, mającym „zmusić do składania jakichś politycznych zeznań” – czyli obciążać polityków PO. Stowarzyszenie Sędziów Iustitia wydało oświadczenie, że taka sugestia pod adresem sędzi może wypełniać znamiona przestępstwa pomówienia. Tylko: kto miałby ścigać prokuratora generalnego? Podlegli mu prokuratorzy?

Zważywszy na praktykę ostatnich lat, to sama sędzia mogłaby się spodziewać postępowania karnego o niedopełnienie obowiązków. Ostatnio pod tym kątem prokuratura zainteresowała się trzema sędziami Izby Karnej Sądu Najwyższego. I czternastoma sędziami z Krakowa orzekającymi w wydziałach pracy w sprawie wniesionej przeciw prokuraturze przez prokuratora Mariusza Krasonia.

Polityka 17.2021 (3309) z dnia 20.04.2021; Temat tygodnia; s. 12
Oryginalny tytuł tekstu: "Ziobro wszechmocny"
Reklama