Kraj

Mariusz Janicki poleca nowy numer „Polityki”

Czy maj będzie przełomowym miesiącem w walce z pandemią? Rząd zapowiedział luzowanie obostrzeń, wolno, bo wolno i niekonsekwentnie, ale postępuje akcja szczepień.
Mariusz Janicki, pierwszy zastępca redaktora naczelnego „Polityki”Polityka Mariusz Janicki, pierwszy zastępca redaktora naczelnego „Polityki”

Zarazem ludzie są już bardzo zmęczeni lockdownem; od wielu miesięcy trwało „podziemne” życie czasów covidu, w wielu sytuacjach nie przestrzegano restrykcji. O problemach związanych z otwieraniem, wychodzeniem, luzowaniem, o odbudowie życia i biznesów po tkwieniu w „zamrażarce” przeczytacie Państwo w najnowszej „Polityce” w okładkowym raporcie Martyny Bundy. Jednak nie tylko Polacy, ale i obóz władzy wiąże z wiosną wielkie nadzieje: na zwyżkę w sondażach, poprawę wizerunku, zatuszowanie wyczerpujących bitew w ramach rządzącej koalicji. O politycznych rachubach Jarosława Kaczyńskiego na polityczny reset i nowe otwarcie przeczytacie Państwo w Przypisach – w analizie Mariusza Janickiego.

Najnowszy numer „Polityki”PolitykaNajnowszy numer „Polityki”

Co ponadto?

• Paweł Reszka w kolejnym poruszającym reportażu opisuje zjawisko „nadśmierci”, czyli wciąż bardzo wysoki poziom zgonów covidowych i niecovidowych, z jakim od tygodni mamy w Polsce do czynienia – skąd bierze się to dramatyczne zjawisko i jakie będą tego konsekwencje?

O coraz mniej Zjednoczonej Prawicy, o tym, jak wyglądają i ile rzeczywiście znaczą partie Zbigniewa Ziobry i Jarosława Gowina, co zamierzają koalicjanci prezesa Kaczyńskiego, a co sam prezes – pisze Wojciech Szacki w artykule pod znaczącym tytułem: „Przystawki wstają od stołu”.

• Istnieje mit politycznego umiarkowanego „centrum”, gdzie każdy chce się zakotwiczyć, ponieważ Polacy podobno „nie lubią skrajności”. Gdzie zatem jest dzisiaj to nasze centrum, polityczny środek i czy rzeczywiście tam właśnie jest przyszłość i wyborcze powodzenie – zastanawia się Rafał Kalukin.

Dlaczego rządząca prawica postawiła na czele resortu edukacji i nauki akurat Przemysława Czarnka, jaką pełni on rolę w ideologicznym planie prezesa PiS rozważa w rubryce „Ogląd i Pogląd” politolog Marek Migalski.

O kandydacie obozu władzy na funkcję prezesa IPN i wojnie podjazdowej w tej newralgicznej politycznie placówce pisze Katarzyna Kaczorowska.

Jak pewien ceniony wcześniej policjant zrobił skok na bank i dlaczego to zrobił – opisuje Violetta Krasnowska.

Czego najbardziej wstydzą się Polacy i jak wykorzystują to politycy – o tym w rozmowie z Katarzyną Kaczorowską mówi socjolożka Katarzyna Chajbos, autorka badań na ten temat.

Czy polska starość może być lepsza, zdrowsza i pogodniejsza oraz co powinno robić państwo poza tzw. dodatkowymi emeryturami, aby tak było – rozważa, także na podstawie wielu badań i raportów, Ewa Wilk.

Co jeszcze w najnowszej „Polityce”?

Apple kontra Facebook, czyli spór o ochronę prywatności; • co się stanie z Afganistanem po wyjściu wojsk NATO; • o ekokorytarzach dla zwierząt; • o ginekologii dziecięcej i dziewczęcej; • o dylemacie, czy Napoleon był przede wszystkim zbrodniarzem, czy reformatorem; • o zaradnych raperach; • o nowej książce o podróżniku Tomku Wilmowskim, postaci stworzonej przez nieżyjącego już Alfreda Szklarskiego; • oraz o zalewającej polskie miasta betonozie.

To wciąż tylko wybór tekstów z najnowszej „Polityki”. Zachęcam do lektury całości numeru. Życzę przyjemnego czytania!

Mariusz Janicki
Pierwszy zastępca redaktora naczelnego

Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Wyrzucona ze szkoły za poglądy. Gdzie się podziało katolickie miłosierdzie?

17-letnią działaczkę Młodej Lewicy relegowano tuż przed klasyfikacją, dzień po wezwaniu na przesłuchanie w sprawie rzekomej organizacji Strajków Kobiet. Jak ma zaliczyć rok szkolny – dyrekcja nie raczyła poinformować.

Mateusz Witczak
05.05.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną