Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Mariusz Janicki poleca nowy numer „Polityki”

Czy maj będzie przełomowym miesiącem w walce z pandemią? Rząd zapowiedział luzowanie obostrzeń, wolno, bo wolno i niekonsekwentnie, ale postępuje akcja szczepień.
Mariusz Janicki, pierwszy zastępca redaktora naczelnego „Polityki”Polityka Mariusz Janicki, pierwszy zastępca redaktora naczelnego „Polityki”

Zarazem ludzie są już bardzo zmęczeni lockdownem; od wielu miesięcy trwało „podziemne” życie czasów covidu, w wielu sytuacjach nie przestrzegano restrykcji. O problemach związanych z otwieraniem, wychodzeniem, luzowaniem, o odbudowie życia i biznesów po tkwieniu w „zamrażarce” przeczytacie Państwo w najnowszej „Polityce” w okładkowym raporcie Martyny Bundy. Jednak nie tylko Polacy, ale i obóz władzy wiąże z wiosną wielkie nadzieje: na zwyżkę w sondażach, poprawę wizerunku, zatuszowanie wyczerpujących bitew w ramach rządzącej koalicji. O politycznych rachubach Jarosława Kaczyńskiego na polityczny reset i nowe otwarcie przeczytacie Państwo w Przypisach – w analizie Mariusza Janickiego.

Najnowszy numer „Polityki”PolitykaNajnowszy numer „Polityki”

Co ponadto?

• Paweł Reszka w kolejnym poruszającym reportażu opisuje zjawisko „nadśmierci”, czyli wciąż bardzo wysoki poziom zgonów covidowych i niecovidowych, z jakim od tygodni mamy w Polsce do czynienia – skąd bierze się to dramatyczne zjawisko i jakie będą tego konsekwencje?

O coraz mniej Zjednoczonej Prawicy, o tym, jak wyglądają i ile rzeczywiście znaczą partie Zbigniewa Ziobry i Jarosława Gowina, co zamierzają koalicjanci prezesa Kaczyńskiego, a co sam prezes – pisze Wojciech Szacki w artykule pod znaczącym tytułem: „Przystawki wstają od stołu”.

• Istnieje mit politycznego umiarkowanego „centrum”, gdzie każdy chce się zakotwiczyć, ponieważ Polacy podobno „nie lubią skrajności”. Gdzie zatem jest dzisiaj to nasze centrum, polityczny środek i czy rzeczywiście tam właśnie jest przyszłość i wyborcze powodzenie – zastanawia się Rafał Kalukin.

Dlaczego rządząca prawica postawiła na czele resortu edukacji i nauki akurat Przemysława Czarnka, jaką pełni on rolę w ideologicznym planie prezesa PiS rozważa w rubryce „Ogląd i Pogląd” politolog Marek Migalski.

O kandydacie obozu władzy na funkcję prezesa IPN i wojnie podjazdowej w tej newralgicznej politycznie placówce pisze Katarzyna Kaczorowska.

Jak pewien ceniony wcześniej policjant zrobił skok na bank i dlaczego to zrobił – opisuje Violetta Krasnowska.

Czego najbardziej wstydzą się Polacy i jak wykorzystują to politycy – o tym w rozmowie z Katarzyną Kaczorowską mówi socjolożka Katarzyna Chajbos, autorka badań na ten temat.

Czy polska starość może być lepsza, zdrowsza i pogodniejsza oraz co powinno robić państwo poza tzw. dodatkowymi emeryturami, aby tak było – rozważa, także na podstawie wielu badań i raportów, Ewa Wilk.

Co jeszcze w najnowszej „Polityce”?

Apple kontra Facebook, czyli spór o ochronę prywatności; • co się stanie z Afganistanem po wyjściu wojsk NATO; • o ekokorytarzach dla zwierząt; • o ginekologii dziecięcej i dziewczęcej; • o dylemacie, czy Napoleon był przede wszystkim zbrodniarzem, czy reformatorem; • o zaradnych raperach; • o nowej książce o podróżniku Tomku Wilmowskim, postaci stworzonej przez nieżyjącego już Alfreda Szklarskiego; • oraz o zalewającej polskie miasta betonozie.

To wciąż tylko wybór tekstów z najnowszej „Polityki”. Zachęcam do lektury całości numeru. Życzę przyjemnego czytania!

Mariusz Janicki
Pierwszy zastępca redaktora naczelnego

Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną