Kraj

Milczenie pasterzy

Grzechy główne biskupów

Oderwanie od rzeczywistości to nie jedyny grzech polskich purpuratów. Oderwanie od rzeczywistości to nie jedyny grzech polskich purpuratów. ABACA / PAP
Episkopat Polski. 99 czynnych biskupów. W październiku pojadą do Watykanu zdać papieżowi Franciszkowi relację z sytuacji w kraju. Czy wrócą z dymisjami? Czy też opleceni wspólnotą interesów i omertą przetrwają i ten kryzys?
Kard. Stanisław Dziwisz został oskarżany o zaniedbania i tuszowanie pedofilskich skandali. Kardynał przyjął motto sokratejskie: wiem, że nic nie wiem.Piotr Tumidajski/Forum Kard. Stanisław Dziwisz został oskarżany o zaniedbania i tuszowanie pedofilskich skandali. Kardynał przyjął motto sokratejskie: wiem, że nic nie wiem.

Komunikat o przyspieszeniu cyklicznej wizyty biskupów polskich w Watykanie zelektryzował nie tylko media. Niemal natychmiast pojawiły się głosy, że hierarchowie wrócą na tarczy i efektem wizyty będzie powtórka z Chile, gdzie do dymisji podał się cały episkopat. Ksiądz Andrzej Kobyliński, filozof i etyk z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego dymisji nie przewiduje, ale ostrzega, że tym razem miło nie będzie.

Bo w czasie pontyfikatu Jana Pawła II i Benedykta XVI, polscy biskupi byli jak prymusi w szkole i co pięć lat do Watykanu przywozili dobre wiadomości: w Polsce wierni chodzą na msze, milionami uczestniczą w pielgrzymkach papieskich, seminaria są pełne kleryków, a młodzież uczęszcza na religię.

Polityka 25.2021 (3317) z dnia 15.06.2021; Temat z okładki; s. 17
Oryginalny tytuł tekstu: "Milczenie pasterzy"
Reklama

Czytaj także

Świat

PiS wprowadza „ruski ład”? Polska spiera się z UE, Kreml klaszcze

„Ruski ład” w Polsce to scenariusz, któremu Kreml kibicuje od lat. Zresztą do tej pory prognozy Rosjan sprawdzają się co do joty. Co to oznacza? Że Polska z Unii formalnie wprawdzie nie wystąpi, ale osunie się na jej peryferie.

Agnieszka Bryc
22.07.2021