Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Kraj

Marian Turski nowym przewodniczącym Komitetu Oświęcimskiego

Marian Turski Marian Turski Polityka
The International Auschwitz Committee to organizacja zrzeszająca Ocalałych z Auschwitz – w tym ich organizacje i fundacje z 19 państw.

Red. Marian Turski, szef działu historycznego POLITYKI niemal od początku jej istnienia, czyli od ponad 60 lat, został w ubiegłym tygodniu wybrany na stanowisko przewodniczącego Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego. The International Auschwitz Committee to organizacja zrzeszająca Ocalałych z Auschwitz – w tym ich organizacje i fundacje z 19 państw. Siedziba Komitetu znajduje się w Berlinie. Zaszczytną funkcję przewodniczącego Marian Turski obejmie po zmarłym 21 maja w Nowym Jorku Romanie Kencie.

Marian Turski jest jednym z Ocalałych, kustoszem pamięci Holokaustu. Urodził się w 1926 r. w Druskiennikach (dzisiejsza Litwa); w 1942 r. wraz z rodziną trafił do getta w Łodzi, a stamtąd w 1944 r. został wywieziony do Auschwitz-Birkenau, gdzie zamordowano mu ojca i brata. Przeżył dwa marsze śmierci.

Działa aktywnie w rozlicznych organizacjach – jest m.in. wiceprzewodniczącym Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce, członkiem zarządu Stowarzyszenia Żydów Kombatantów i Poszkodowanych w II Wojnie Światowej, członkiem Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej i Rady Stowarzyszenia prowadzącego Dom Konferencji Wannsee. Zainicjował i współtworzył Muzeum Historii Żydów Polskich Polin, którego radzie teraz szefuje. Dotychczas był też jednym z wiceprzewodniczących Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego.

Red. Turski został uhonorowany wieloma odznaczeniami i nagrodami – w tym m.in. Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Oficerskim Orderu Legii Honorowej, Wielkim Krzyżem Zasługi Orderu Zasługi RFN, Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Wielkiego Księstwa Luksemburga i Nagrodą Honorową im. Sérgio Vieira de Mello Wysokiego Komisarza NZ ds. Praw Człowieka. Tysiące osób – w tym znane postaci świata kultury, nauki, biznesu i polityki – podpisały się pod wystosowanym w ubiegłym roku przez POLITYKĘ apelem o przyznanie mu Pokojowej Nagrody Nobla.

Polityka 25.2021 (3317) z dnia 15.06.2021; Ludzie i wydarzenia. Kraj; s. 11
Reklama