Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Mariusz Janicki poleca nowy numer „Polityki”

„Maile prawdy”, czyli wyciek z prywatnej skrzynki szefa kancelarii premiera Michała Dworczyka, spowodował w życiu publicznym prawdziwą burzę. Okazało się, że idea tzw. silnego państwa PiS, będąca jednym z filarów propagandy obecnej władzy, jest mitem.
Mariusz JanickiPolityka Mariusz Janicki

Jak doszło do tej afery, w jaki sposób tłumaczą się politycy rządowi, co to oznacza dla bezpieczeństwa kraju – w najnowszej „Polityce” przeczytacie Państwo o tym w Przypisach Jerzego Baczyńskiego oraz w obszernym artykule Marka Świerczyńskiego.

Ponadto w najnowszej „Polityce”:

• Polacy kupują coraz więcej broni palnej, w ostatnich latach liczba pistoletów, strzelb i karabinów w prywatnych rękach podwoiła się. Dlaczego? Skąd ta nowa zbiorowa fascynacja strzelaniem i strzelnicami – pisze Juliusz Ćwieluch.

• Czy nowa strategia Lewicy, polegająca na „wybiciu się na samodzielność” w opozycji i niewykluczaniu wspólnego głosowania z PiS przy niektórych ustawach, przyniosła tej formacji polityczne i sondażowe korzyści – zastanawiają się Ryszard Łuczyn i Wojciech Szacki.

• Skąd się biorą idioci i dlaczego tak często osiągają polityczny sukces – w wywiadzie z Jackiem Żakowskim mówi Maxime Rovere, francuski filozof i pisarz.

• Kiedy zaczyna się niepoczytalność i do czego służy ubezwłasnowolnienie – analizuje pod względem społecznym i prawnym Ewa Siedlecka.

• Jaki był mijający rok szkolny, a był niezwykły, i co czeka uczniów w kolejnym – pisze Joanna Cieśla.

Okładka najnowszej „Polityki”PolitykaOkładka najnowszej „Polityki”

• Do kogo należy słynne logo Solidarności i skąd takie kontrowersje związane z odsłonięciem ostatnio w Warszawie pomnika – opowiada Ryszarda Socha.

• O prywatnych biznesach o. Tadeusza Rydzyka pisze Violetta Krasnowska.

• O tym, jak Ukraińcy zbudowali sobie w Polsce równoległą rzeczywistość, w której funkcjonują – pisze Marta Mazuś.

I jeszcze: na czym polega globalny podatek od międzynarodowych korporacji; o tym, że na Bałkanach zbrodniarze wojenni wracają do łask; o największej akcji propagandowej w II RP pod hasłem „Cukier krzepi”; jak będzie wyglądało koncertowe lato; o języku niebinarnym; awantura o lubelską galerię sztuki; piłkarskie euroemocje.

Oraz specjalna, jubileuszowa rozmowa z obchodzącym 95-lecie urodzin Marianem Turskim, naszym redakcyjnym Kolegą i Przyjacielem, a także świadkiem historii – o dzieciństwie, rodzinie, życiu po traumie i wciąż aktualnych przestrogach, które niesie Zagłada. Poruszający wywiad przeprowadziła Joanna Podgórska.

Zachęcam do lektury!

Mariusz Janicki
Pierwszy zastępca redaktora naczelnego

Reklama
Reklama