Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Kraj

Superciężki zakup Błaszczaka. Nagle potrzebujemy czołgów Abrams?

Amerykańskie czołgi Abrams podczas ćwiczeń „Crystal Arrow” w 2021 r. Amerykańskie czołgi Abrams podczas ćwiczeń „Crystal Arrow” w 2021 r. Ints Kalnins / Forum
MON szykuje się do zakupu amerykańskich czołgów Abrams. Po tygodniach zakulisowych pogłosek sprawa zaczyna wychodzić na światło dzienne, choć nadal nie została formalnie potwierdzona. A temat jest wagi superciężkiej.

Nie chodzi tylko o ponad 70 ton masy każdego czołgu, choć i ona stanowi rosnące wyzwanie nawet dla wojsk lądowych USA i może być trudna do udźwignięcia dla naszych. Ewentualny zakup abramsów bardzo głęboko zmieni siły zbrojne, ich zaplecze przemysłowe i obsługowe, a także przyszłość pancernych planów Polski. Żołnierze mogą dostać niezwykle skuteczne narzędzie walki, ale wymagające kosztownego mechanizmu wsparcia i bardzo komplikujące logistykę. Dość powiedzieć, że byłby to szósty typ czołgu w służbie i pochodzący z trzeciej rodziny (po T-72 i PT-91 oraz Leopardach 2A4, 2A5 i 2PL).

Reklama

Czytaj także

Nauka

Omikron. Czy faktycznie potrzebna nam nowa wersja szczepionki?

Żaden z dotychczasowych wariantów SARS-CoV-2 nie wymagał wprowadzenia zaktualizowanej wersji szczepionki. Omikron jest pierwszym, w przypadku którego taka ewentualność na poważnie jest brana pod uwagę. Jednak – czy to w ogóle konieczne? Są wątpliwości.

Piotr Rzymski
18.01.2022