Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Kraj

Kaczyński szuka miliardów na czołgi. Czy je pożyczy?

W takiej scenerii prezesa PiS i najważniejszego polityka Polski jeszcze nie widzieliśmy. W takiej scenerii prezesa PiS i najważniejszego polityka Polski jeszcze nie widzieliśmy. Adam Chełstowki / Forum
Zapowiedź zwiększenia wydatków na uzbrojenie wskazuje, że sytuacja obronna Polski jest niewesoła. Prezes PiS może mówić nam to, czego nie mają odwagi powiedzieć prezydent i minister obrony.

W takiej scenerii prezesa PiS i najważniejszego polityka Polski jeszcze nie widzieliśmy. Wojskowy namiot, pył pobliskiego poligonu, polowe mundury najwyższych rangą generałów, prezentacja na kilku planszach, którą MON nazwał odprawą. Jarosław Kaczyński sam przyznawał półżartem, że w żadnej jednostce wojskowej dawno nie był. Ale to, co mówił, zamiast uśmiechu budziło raczej zaskoczenie i obawę: rząd ma wyasygnować spoza budżetu MON dodatkowe ponad 23 mld zł na pilny zakup 250 najnowszych amerykańskich czołgów, które trafią do wojska już w przyszłym roku.

Reklama

Czytaj także

Kraj

Guru strategii i willa na Żoliborzu

Jacek Bartosiak to prawnik i popularny w PiS geopolityk amator. Głosi nieufność wobec Zachodu, twierdzi, że Polska bez pomocy NATO może wygrać z Rosją. Kancelaria adwokacka Bartosiaka przez siedem lat działała w domu żony Rogera de Bazelaire. To były dyrektor finansowy kremlowskiego oligarchy Michaiła Fridmana.

Tomasz Piątek
17.01.2022