Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Kraj

Miażdżący wyrok Strasburga: neo-KRS politycznie sterowana

Siedziba Krajowej Rady Sądownictwa Siedziba Krajowej Rady Sądownictwa Andrzej Hulimka / Forum
Neo-KRS nie jest organem niezależnym, a mianowani przez nią sędziowie nie zostali powołani w procedurze wolnej od nacisków politycznych, a więc nie dają rękojmi niezawisłości. Z kolei Izba Dyscyplinarna SN nie jest niezawisłym i bezstronnym sądem – orzekł Trybunał w Strasburgu.

Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPCz) orzekał w sprawie polskiej adwokatki Joanny Reczkowicz ukaranej przez Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego. Poskarżyła się ona do Strasburga na naruszenie prawa do sądu, kwestionując tryb powołania sędziów do tej Izby przez neo-KRS, a w związku z tym ich niezawisłość i bezstronność. I na brak skutecznego środka odwoławczego, bo nie mogła w polskiej procedurze zaskarżyć prawidłowości obsadzenia Izby Dyscyplinarnej, która ją sądziła.

Reklama

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022