Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

PiS przepchnął lex TVN przez Sejm. Powtórzył przegrane głosowanie. Opozycja: „Oszuści!”

Sejm Sejm Krzysztof Białoskórski / Kancelaria Prezesa RM
W czasie prac nad lex TVN pewny większości PiS przegrał głosowanie nad wnioskiem o odroczenie posiedzenia Sejmu. Marszałek Elżbieta Witek, przy protestach opozycji i wbrew opinii wielu prawników, powtórzyła je i nie przerwała obrad. Późnym wieczorem Sejm przyjął nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji, którą teraz zajmie się Senat.

Marszałek Elżbieta Witek (PiS) zdecydowała rano o głosowaniu nad uzupełnieniem porządku obrad o pisowską nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji, która ma doprowadzić do zmiany udziałowców wolnej i niezależnej telewizji TVN: „za” głosowało 223 posłów, „przeciw” 209, wstrzymało się dziewięciu. Jak podał m.in. Onet, pięciu posłów Porozumienia wyrzuconego z rządu Jarosława Gowina zagłosowało razem z PiS: Mieczysław Baszko, Marcin Ociepa, Anna Dąbrowska-Banaszek, Wojciech Murdzek i Grzegorz Piechowiak.

Sejm od razu rozpoczął debatę nad lex TVN, który uzasadniał Marek Suski z PiS. Gdy wszedł na mównicę, w sali słychać było głośne okrzyki „Hańba!”. „Pojawiły się zarzuty, że PiS chce przejąć kontrolę nad pewną stacją. Ja mówiłem o tym, że my jako Polacy mamy prawo mieć wpływ na nasz rynek medialny. Przyjęliśmy poprawkę Kukiz ′15, że spółki skarbu państwa nie będą mogły przejmować udziałów” – mówił Suski.

W imieniu Koalicji Obywatelskiej przemawiał Borys Budka: „To zamach na wolne media. Jak bardzo musicie się bać, by w tej desperacji iść na konflikt z USA? Jak bardzo musicie się bać, by narażać bezpieczeństwo obywateli? Robicie to, bo wiecie, że wasza władza się kończy. Boicie się kontroli, boicie się, że media wam patrzą na ręce. Władza odebrała wam rozum i racjonalne myślenie. Zdradziliście dzisiaj postulaty sierpnia 80′. Tam trzeci postulat mówił o wolności mediów. Niczym nie różnicie się od Putina, Łukaszenki, Erdoğana. To wasze wzorce”.

PSL zapowiedział, że złoży poprawkę do nowelizacji, która z ograniczenia posiadania kapitału w polskich mediach miałaby wyłączać kraje NATO (a więc także amerykańskich właścicieli TVN). „Wy mówicie, że to jest o bezpieczeństwie?

Reklama