Prenumerata na trudne czasy.

6 miesięcy za 99 zł.

Subskrybuj
Kraj

Odbijanki, odpychanki

Odbijanki, odpychanki. System wypychania emigrantów

Odmowa wjazdu na teren Polski w oparciu o kilku-, kilkunastominutową rozmowę, bez przyjęcia wniosku o status uchodźcy, to jedna z najczęstszych patologii na polskich granicach. Odmowa wjazdu na teren Polski w oparciu o kilku-, kilkunastominutową rozmowę, bez przyjęcia wniosku o status uchodźcy, to jedna z najczęstszych patologii na polskich granicach. Max Skorwider
Obrona przed uchodźcami to dziś polska i unijna doktryna. Ani Polska, ani Unia nie mają spójnej, długofalowej polityki migracyjnej. Unia zaczęła jednak pracę nad Nowym Paktem o Migracji i Azylu. Polska tylko zamyka oczy i granice.
Alternatywą dla doktryny „obrony granic” jest wykorzystywanie migracji dla rozwoju gospodarczego, społecznego, kulturalnego i naukowego.Max Skorwider Alternatywą dla doktryny „obrony granic” jest wykorzystywanie migracji dla rozwoju gospodarczego, społecznego, kulturalnego i naukowego.

Konwencja genewska o uchodźcach zobowiązuje państwa do przyjęcia i rozpatrzenia w uczciwej procedurze każdego wniosku o azyl. Jej celem jest zapewnienie ochrony każdemu, kto ucieka przed prześladowaniem z jakiejkolwiek przyczyny. Konwencja najwyraźniej nie pasuje do humanitaryzmu w XXI w.

Premier Mateusz Morawiecki: „Współczuję tym ludziom, ale przede wszystkim jesteśmy zobowiązani bronić naszej granicy. Inaczej pistolet, przyłożony przez pana Łukaszenkę do naszej głowy, mógłby wypalić”.

Polityka 37.2021 (3329) z dnia 07.09.2021; Polityka; s. 20
Oryginalny tytuł tekstu: "Odbijanki, odpychanki"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >