Kraj

Mariusz Janicki poleca nowy numer „Polityki”

Czy Jarosław Kaczyński wyprowadzi Polskę z Unii Europejskiej, czy tylko sprawia takie wrażenie? W nowej „Polityce” piszemy o słowach i zamiarach, zastanawiamy się też, jak na polexit zareagowałaby Europa.
Mariusz Janicki, pierwszy zastępca redaktora naczelnego „Polityki”Polityka Mariusz Janicki, pierwszy zastępca redaktora naczelnego „Polityki”

Czy Jarosław Kaczyński chce wyprowadzić Polskę z Unii Europejskiej? Czy ją wyprowadzi, czy tylko jest mu potrzebne politycznie takie wrażenie? W najnowszej „Polityce” piszemy o słowach, działaniach i zamiarach obozu rządzącego w tej sprawie – do czego to może doprowadzić: w Przypisach wicenaczelnego Mariusza Janickiego oraz w wywiadzie Jacka Żakowskiego z politologiem prof. Krzysztofem Jasiewiczem, który mówi także o tym, jakie byłyby reakcje Europy na polexit.

Ponadto w nowym numerze naszego tygodnika:

• Czy stosować przymus szczepień albo specjalne obostrzenia tylko dla niezaszczepionych osób, jakie są ku temu podstawy prawne, na czym polega tu – także ideowy – spór – pisze Ewa Siedlecka.

• Co planują Zbigniew Ziobro i jego ludzie, czyli ziobryści, czy pozostaną w obozie władzy, czy będą szantażować politycznie PiS na gruncie sporu z Unią, co z przyszłością ministra sprawiedliwości i tzw. reformy sądownictwa – analizuje Wojciech Szacki.

• O kłopotach z legendami – politykami z wielkim dorobkiem, ale dzisiaj krytykowanymi za dogmatyzm, jak Leszek Balcerowicz – opowiada o tym Rafał Kalukin.

• Czy opozycja powinna schlebiać większościowym gustom wyborczym, czy raczej narzucać im własne poglądy – zastanawia się Janusz Majcherek, gość w naszej rubryce „Ogląd i Pogląd”.

• Znana aktorka Maja Ostaszewska w rozmowie z Juliuszem Ćwieluchem mówi o polskich lękach, frustracjach i obojętności, o tym, że Polska przypomina dom z mechanizmami przemocowymi, ale także o tym, że wciąż jest nadzieja.

Okładka najnowszej „Polityki”PolitykaOkładka najnowszej „Polityki”

• O zabójczych interwencjach policji – ostatnio znowu zmarł człowiek po akcji funkcjonariuszy – pisze Katarzyna Kaczorowska.

• O interesującym eksperymencie polegającym na przydzielaniu mieszkań osobom z nałogiem alkoholowym, bez warunku zaprzestania picia. Jakie to przynosi skutki? – pisze Zbigniew Borek.

I jeszcze: o włoskiej krucjacie kulinarnej, czyli jak Italia chce odzyskać swoje słynne potrawy; skąd się wzięła znana niemiecka dokładność; wszystkie twarze Susan Sontag; dlaczego westerny są niepoprawne politycznie; kolejne oszustwo w świecie nauki – wykryte i napiętnowane; kto zostanie kanclerzem Niemiec po Angeli Merkel; Dom Polski we Lwowie; o świeżo wydanej, bardzo interesującej biografii Mieczysława F. Rakowskiego.

To wszystko i dużo więcej w najnowszej „Polityce”. Zachęcam i zapraszam do lektury!

Mariusz Janicki
Pierwszy zastępca redaktora naczelnego

Reklama

Czytaj także

Fotoreportaże

Urok małych liczb. Najlepsze polskie apartamentowce

Zamiast balkonów na długość stopy i niedoświetlonych parapetów są szerokie tarasy i wielkie okna, zamiast anonimowości – przestrzenie, które sprzyjają spotkaniom z sąsiadami. Najlepsze polskie apartamentowce mają mało mieszkań, wyjątkową architekturę i położenie. Niestety, kameralne wciąż znaczy rzadkie i ekskluzywne.

Marta Polny
28.09.2021
Reklama