Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

KRRiT przedłużyła koncesję dla TVN24. W tle dziwna uchwała

KRRiT przedłużyła koncesję dla TVN24. W tle dziwna uchwała podobna do lex TVN

Mikrofon TVN24 w siedzibie Straży Granicznej w Warszawie Mikrofon TVN24 w siedzibie Straży Granicznej w Warszawie Maciek Jazwiecki / Agencja Gazeta
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przegłosowała w środę przedłużenie koncesji dla telewizji TVN24. Uzyskano bezwzględną większość; za przedłużeniem koncesji były cztery osoby, jedna przeciw – poinformowała Teresa Brykczyńska, rzeczniczka KRRiT.

„Dzisiaj Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zakończyła postępowanie w sprawie koncesji dla programu informacyjnego TVN24” – powiedziała Brykczyńska. Decyzja zapadła na cztery dni przed wygaśnięciem koncesji.

Uchwała „niezbędna do podjęcia decyzji”

Przed głosowaniem KRRiT jednogłośnie przyjęła uchwałę w sprawie „podjęcia działań mających na celu uporządkowanie zasad rozpowszechniania programów radiowych i telewizyjnych w Polsce w zakresie możliwości działania podmiotów spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego”. Rzeczniczka rady przekazała, że uchwała była „niezbędna dla podjęcia decyzji dotyczącej koncesji dla TVN24”.

W uchwale czytamy: „KRRiT stwierdza, że w jej ocenie w świetle obecnie obowiązujących przepisów prawa nie jest uprawnionym do uzyskania koncesji w zakresie rozpowszechniania programów radiowych lub telewizyjnych w Polsce podmiot z siedzibą w Polsce, w którym udział kapitałowy podmiotu dominującego spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego przekracza 49 proc.”. I dalej: „Ponadto nie jest uprawniony do uzyskania koncesji podmiot, który jest zależny od podmiotu spoza EOG poprzez dysponowanie pośrednio albo bezpośrednio przez ten zagraniczny podmiot ponad 49 proc. głosów w zgromadzeniu wspólników lub w walnym zgromadzeniu, nawet jeśli jednocześnie dany podmiot z siedzibą w Polsce jest zależny od podmiotu z siedzibą w kraju z EOG”.

Lex TVN i protesty

Te zapisy pokrywają się z przepisami ustawy lex TVN zgłoszonej przez grupę posłów PiS z Markiem Suskim na czele, uchwalonej przez Sejm, a potem odrzuconej przez Senat. Teraz nowe prawo czeka ponowne głosowanie w Sejmie, ale PiS nie jest pewny większości. Co więcej, prezydent Andrzej Duda sugerował, że rozważa weto.

Właścicielem telewizji TVN, w tym TVN24, jest amerykańska grupa Discovery za pośrednictwem spółki zarejestrowanej w Holandii. Przeciwko dyskryminacji tej firmy na polskim rynku protestowali amerykańscy dyplomaci. Uchwaleniu ustawy sprzeciwiały się też środowiska dziennikarskie i organizacje społeczne. Pod listem protestacyjnym podpisało się ponad 1 tys. dziennikarzy.

Więcej na ten temat
Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną