Rabaty na prenumeratę cyfrową Polityki

40% lub 50%

Subskrybuj
Kraj

Dobrzy Polacy patrzą na uchodźców

Stan wyjątkowej obłudy: co się dzieje z uchodźcami na granicy

Rozporządzenie szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego uprawniające do zawracania osób, które nielegalnie przekroczyły granicę, jest sprzeczne zarówno z polskim, jak i międzynarodowym prawem uchodźczym, i z konwencjami o prawach człowieka. Rozporządzenie szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego uprawniające do zawracania osób, które nielegalnie przekroczyły granicę, jest sprzeczne zarówno z polskim, jak i międzynarodowym prawem uchodźczym, i z konwencjami o prawach człowieka. Mateusz Włodarczyk / Forum
Kiedy słuchało się ministra Mariusza Kamińskiego w Sejmie podczas debaty na temat przedłużenia stanu wyjątkowego, stawało się jasne, że racja stanu nie pozwala pomóc nawet małym uchodźczym dzieciom. I że dla dobra państwa należy je porzucić w lesie.
Stan nadzwyczajny ma blokować przepływ informacji, ale wolontariusze, polscy i zachodni dziennikarze kręcą materiały na polsko-białoruskiej granicy.Obywatel Janek/Polityka Stan nadzwyczajny ma blokować przepływ informacji, ale wolontariusze, polscy i zachodni dziennikarze kręcą materiały na polsko-białoruskiej granicy.

Prezydencki minister Paweł Soloch zrzucił na ziemię zdjęcie małej kurdyjskiej dziewczynki, którą – wraz z jedenaściorgiem innych dzieci i ich rodzinami – straż graniczna pozostawiła w lesie. Przemawiający w debacie w imieniu PiS Zdzisław Sipiera apelował o „nieuleganie szantażowi humanitarnemu”. I Sejm nie uległ: głosami PiS, Konfederacji i Kukiz’15 przedłużył do grudnia stan wyjątkowy, dla którego jedynym formalnym uzasadnieniem ma być to, że „sytuacja na granicy nie uległa zmianie”.

Polityka 41.2021 (3333) z dnia 05.10.2021; Temat z okładki; s. 12
Oryginalny tytuł tekstu: "Dobrzy Polacy patrzą na uchodźców"
Reklama

Czytaj także

Niezbędnik

Arabowie szukają mistrzów

Siła nauki arabskiej w okresie klasycznym to otwartość na zmiany, ale też zwykła ciekawość świata.

Mateusz Wilk
06.05.2014