Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Kraj

Przebudzenie?

Kraina świętego spokoju

Spiżowych moralnie i obywatelsko idealistów jest w gatunku ludzkim garstka. Natura wyposażyła nas w konformizm hojniej niż w niezłomność. Spiżowych moralnie i obywatelsko idealistów jest w gatunku ludzkim garstka. Natura wyposażyła nas w konformizm hojniej niż w niezłomność. Marta Frej
Czy niedzielne manifestacje proeuropejskie to wreszcie powrót na jawę, czy też tylko chwila oprzytomnienia, by znów zapaść w obywatelską drzemkę? Bo ostatnie lata, miesiące, tygodnie wskazywały na rozlewający się w polskim społeczeństwie tumiwisizm, poczucie bezradności, obojętność wobec afer, zamachów na praworządność, media czy wobec tragedii na granicy. Co się z nami stało?
Wanda Traczyk-Stawska przemawia na manifestacji „Zostajemy w Unii”. Warszawa, 10 października.Grzegorz Krzyżewski/FotoNews/Forum Wanda Traczyk-Stawska przemawia na manifestacji „Zostajemy w Unii”. Warszawa, 10 października.

Ilu Polaków stawiło się w niedzielny wieczór 10 października na wezwanie Donalda Tuska? Mnóstwo, ale wyraźnie więcej ich protestowało, kiedy PiS z przystawkami zaczynało dewastować praworządność, niż teraz, gdy brutalnie wieńczy dzieło. Kiedy za naruszanie praworządności grozi Polsce opuszczenie Unii Europejskiej, a karykatura Trybunału Konstytucyjnego wydaje pokraczne „orzeczenie” – świeży bon mot – o niezgodności konstytucji z konstytucją.

W obronie sądów tysiące nie palą już świec na placach miast, tylko wątłe garstki kolegów stoją z kartonikami „murem za…”.

Polityka 42.2021 (3334) z dnia 12.10.2021; Temat z okładki; s. 12
Oryginalny tytuł tekstu: "Przebudzenie?"
Reklama

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022