Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Kraj

Polska podziemna

Co się stało z dziećmi znad granicy

Kurdyjska dziewczynka z grupy uchodźców zatrzymanych na granicy w Szymkach. Kurdyjska dziewczynka z grupy uchodźców zatrzymanych na granicy w Szymkach. Agnieszka Sadowska / Agencja Gazeta
Stan wyjątkowy w Polsce trwa. Strach i spychologia rządzą, a ludzkie gesty wykonuje się w ukryciu. Mechanizmy te dobitnie pokazuje historia jednego pytania – o dzieci.
Zatrzymanie grupy 11 uchodzców z Kongo w centrum Gródka.Michał Kość/Forum Zatrzymanie grupy 11 uchodzców z Kongo w centrum Gródka.

Pytanie padło we wtorek, 28 września. Trafiło mailem na adres ppor. Anny Michalskiej, rzeczniczki prasowej komendanta głównego straży granicznej. Dotyczyło – jak wiele pytań w ostatnich tygodniach – dzieci. Według szacunków aktywistów z Grupy Granica niepełnoletni mogą stanowić nawet 20 do 30 proc. osób zatrzymywanych i wywożonych przez polską straż graniczną na białoruską granicę, a jednym z ostatnich, najbardziej zapadających w pamięć przykładów takiej sytuacji była słynna już sprawa dzieci z Michałowa.

Polityka 42.2021 (3334) z dnia 12.10.2021; Temat tygodnia; s. 16
Oryginalny tytuł tekstu: "Polska podziemna"
Reklama

Czytaj także

Kultura

Rowling? Jaka Rowling? Harry Potter i autorka non grata

Huczne obchody 20. rocznicy premiery filmu „Harry Potter i Kamień Filozoficzny” były okazją do wspomnień i wzruszeń. Zabrakło tej, od której wszystko się zaczęło – J.K. Rowling. Zapomnieli o autorce?

Marcin Zwierzchowski
16.01.2022