Kraj

Mariusz Janicki poleca nowy numer „Polityki”

W nowej „Polityce” m.in. echa wyroku Trybunału Julii Przyłębskiej: co i dla kogo oznacza, jakie są jego polityczne implikacje i czy prounijne demonstracje będą momentem społecznego przebudzenia?
Mariusz Janicki, pierwszy zastępca redaktora naczelnego „Polityki”Polityka Mariusz Janicki, pierwszy zastępca redaktora naczelnego „Polityki”

W najnowszej „Polityce” echa wyroku TK i wielkich demonstracji na rzecz pozostania Polski w Unii Europejskiej oraz wiele innych interesujących tematów:

Ewa Siedlecka opisuje wyrok Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej i wszystkie skutki orzeczenia, iż wyroki TSUE nie muszą być wykonywane, zdaje też raport o szykanowaniu sędziów uznawanych przez władze za nieposłusznych.

• Protesty społeczne po wyroku TK i polityczne implikacje tych wydarzeń dla partii politycznych opisuje w „Przypisach” Łukasz Lipiński.

Ewa Wilk zastanawia się, czy ostatnie prounijne demonstracje będą momentem społecznego przebudzenia, gdyż aktywność Polaków, ich zaangażowanie w publiczne sprawy jest dość małe – jakie są tego powody, co się musi stać, aby społeczeństwo się „rozruszało”?

• Co się dzieje z dziećmi znad granicy polsko-białoruskiej? – swoje dziennikarskie śledztwo przeprowadziła Marta Mazuś.

Okładka najnowszej „Polityki”PolitykaOkładka najnowszej „Polityki”

Rafał Kalukin opisuje postać „prawnika celebryty” prof. Marcina Matczaka, ojca znanego rapera Michała – Maty. Profesor pokłócił się ostatnio ze znanymi pisarzami o ocenę ostatniej płyty Maty, o co dokładnie? Jakim człowiekiem jest Marcin Matczak?

• Wojciech Szacki pisze o życiu wewnętrznym Prawa i Sprawiedliwości, o tym, jakie walki frakcyjne tam trwają, o układach personalnych i grupach wpływów.

• Prof. Tomasz Wąsik, wirusolog, w rozmowie z Pawłem Walewskim przestrzega przed kolejną falą koronawirusa i zapowiada, że o działaniach antypandemicznych rządu decydują słupki poparcia.

• Norbert Frątczak opisuje okoliczności zbrodni w Lublinie, gdzie matka zabiła trójkę swoich dzieci; co tam się stało, jakie są okoliczności tej tragedii?

• Rozmowa Joanny Cieśli z Marcinem Konradem Jaroszewskim, dyrektorem warszawskiego liceum, o „lex Czarnek”, nastrojach w pokoju nauczycielskim, o tym, co czeka szkoły pod tą władzą.

• Marek Piekarczyk, rockman i juror w telewizyjnym show, mówi o swojej karierze, o TSA, przemijaniu i swoich długich włosach.

• Katarzyna Czarnecka pisze o męskiej depresji, ukrywanej wstydliwie chorobie, która dewastuje życie coraz większej liczbie mężczyzn.

• Sylwetkę nowego prezesa PZPN Cezarego Kuleszy opisuje Marcin Piątek.

Ponadto w najnowszym numerze: Polski Ład – kto na nim zyska, kto straci; jak się mieszka w Berlinie; Naukowe Noble – za co w tym roku; czym była prawdziwa operacja „Hiacynt”, o której powstał niedawno film; z czego śmiano się w epoce Edwarda Gierka; o nowym tłumaczeniu na polski „Ulissesa” oraz o Żyrardowie – mieście architektonicznych i społecznych eksperymentów.

To tylko część naszych propozycji z najnowszej „Polityki”. Zachęcam do przeczytania wszystkich i życzę przyjemnej lektury!

Mariusz Janicki
Pierwszy zastępca redaktora naczelnego

Reklama

Czytaj także

Kraj

Tata Maty

W przewrotnym sensie jest beneficjentem rządów PiS, gdyż będąc ich konsekwentnym krytykiem, stał się znaczącą osobistością życia publicznego. Niektórzy określają go mianem „opozycyjnego celebryty”, na co Marcin Matczak nieco się zżyma. Ale w sumie nieźle oddaje ono jego status.

Rafał Kalukin
18.10.2021
Reklama