Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Kraj

Dlaczego po nich spływa

PiS-owi nie spada. Na czym polega ten mechanizm?

W demokracji zasada raczej jest taka, że to władzy wolno mniej, ale PiS odwrócił tę logikę: to opozycji mniej wolno. W demokracji zasada raczej jest taka, że to władzy wolno mniej, ale PiS odwrócił tę logikę: to opozycji mniej wolno. Mirosław Gryń / Polityka
Zadziwiającą cechą PiS jest to, że niemal zawsze po koszmarnych awanturach i aferach, które powinny zrujnować notowania tej formacji, poparcie dla niej nie spada, przeciwnie, często rośnie. Na czym polega ten mechanizm i jak długo może działać?
Opozycja jako całość niby ma sondażową przewagę nad formacją Kaczyńskiego, ale jeśli pójdzie do wyborów w trzech blokach – a na to się zanosi – to ordynacja D’Hondta tę przewagę może zniwelować.Mirosław Gryń Opozycja jako całość niby ma sondażową przewagę nad formacją Kaczyńskiego, ale jeśli pójdzie do wyborów w trzech blokach – a na to się zanosi – to ordynacja D’Hondta tę przewagę może zniwelować.

Nie szkodzą partii Kaczyńskiego demonstracyjny nepotyzm, pandemia, zjadająca oszczędności inflacja, skrzynka Dworczyka, drakońskie prawo antyaborcyjne, ignorowanie protestów społecznych i branżowych (jak w przypadku „białego miasteczka”) czy wielki konflikt z Unią Europejską. Czy naprawdę Kaczyński stworzył ugrupowanie odmienne od wszystkich innych, czy zaaplikował społeczeństwu hipnozę? Jest tu kilka ważnych tropów, wskazywanych także przez ekspertów od społecznej komunikacji. Przyjrzyjmy się im.

Polityka 46.2021 (3338) z dnia 08.11.2021; Polityka; s. 23
Oryginalny tytuł tekstu: "Dlaczego po nich spływa"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Dołączam

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >