Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Kraj

Kryzys na granicy: Duda i Kaczyński, czyli fochy i brak wizji

Wręczenie Jarosławowi Kaczyńskiemu nominacji na wicepremiera. 6 października 2020 r. Wręczenie Jarosławowi Kaczyńskiemu nominacji na wicepremiera. 6 października 2020 r. Krystian Maj / Kancelaria Prezesa RM
W obliczu bezprecedensowego kryzysu kluczowi politycy PiS nie potrafią przedstawić jednolitej wizji bezpieczeństwa Polski. Być może nawet o niej nie rozmawiają. Wydaje się też, że prezydent Duda w tych kwestiach traci decydujący głos, bo przejmuje go Kaczyński z Błaszczakiem i Kamińskim u boku.

Polacy, którzy choćby w Święto Niepodległości oczekiwali od przywódców wizji rozwiązania największego kryzysu bezpieczeństwa w powojennej historii Polski, mogą czuć się zawiedzeni. Nie tylko nie słyszą, jaką rząd ma strategię, by znad granicy zniknęły tłumy migrantów, a białoruscy żołnierze i funkcjonariusze przestali formować z nich pierwszoliniowe oddziały szturmowe. Nie ma nawet spójnego przekazu w sprawie zapewnienia i umocnienia bezpieczeństwa w sytuacji, gdy bardzo wielu z nas po prostu boi się i martwi.

Reklama

Czytaj także

Kraj

Guru strategii i willa na Żoliborzu

Jacek Bartosiak to prawnik i popularny w PiS geopolityk amator. Głosi nieufność wobec Zachodu, twierdzi, że Polska bez pomocy NATO może wygrać z Rosją. Kancelaria adwokacka Bartosiaka przez siedem lat działała w domu żony Rogera de Bazelaire. To były dyrektor finansowy kremlowskiego oligarchy Michaiła Fridmana.

Tomasz Piątek
17.01.2022