Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Kraj

Wschodni kompleks

Łukaszenka, Putin i Kaczyński mają ten sam kompleks

Lista podobieństw „genialnych strategów” jest długa. Różnica jest taka, że Polska pozostaje w Unii i czasem – jak w kryzysie granicznym – „przychodzi gajowy i przepędza partyzantów”. Wciąż też opozycja może krok po kroku rozmontować mit sprawczości i nieomylności Kaczyńskiego. A na końcu odebrać mu poparcie i władzę.

Opustoszał obóz migrantów w okolicach przejścia w Kuźnicy, coraz mniej jest zbiorowych prób przedzierania się przez zasieki, pierwsze grupy irackich obywateli zostały ewakuowane z Mińska do Bagdadu. Czyżby początek końca trwającego od pół roku kryzysu? Ryzyko otwartego konfliktu granicznego faktycznie jest dziś minimalne, choć zapewne jeszcze jakiś czas będą notowane przypadki naruszania polskiej granicy. Ale zanim zbudujemy wielki 5-metrowy mur, może ich już nie być wcale: Białoruś nie leży na naturalnych szlakach migracyjnych, a arabskie media społecznościowe już są pełne ostrzeżeń przed wyborem tej drogi.

Polityka 48.2021 (3340) z dnia 23.11.2021; Przypisy; s. 6
Oryginalny tytuł tekstu: "Wschodni kompleks"
Reklama

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022