Rabaty na prenumeratę cyfrową Polityki

40% lub 50%

Subskrybuj
Kraj

Mariusz Janicki poleca nowy numer „Polityki”

W najnowszej „Polityce” m.in. raport o polskich „naziolach”, czyli radykalnej, nacjonalistycznej prawicy: co to za grupy, jak duże, ile ich jest, co je dzieli, a co łączy, kim są ich polityczni sojusznicy i wrogowie.
Mariusz Janicki, pierwszy zastępca redaktora naczelnego „Polityki”Polityka Mariusz Janicki, pierwszy zastępca redaktora naczelnego „Polityki”

W najnowszym numerze „Polityki” znajdziecie Państwo wiele interesujących artykułów i wywiadów, między innymi:

Raport o polskich „naziolach”, czyli radykalnej, nacjonalistycznej prawicy: jakie to grupy i formacje, jak duże, ile ich jest, co je dzieli, a co łączy, ponadto – ich przywódcy, plany, polityczni sojusznicy i wrogowie – opisał to zjawisko znawca tematu Przemysław Witkowski.

• Czy za kryzysem na polsko-białoruskiej granicy stoi Władimir Putin? Jakie ma cele, co chce uzyskać, czy chodzi o Ukrainę? Czy to jakiś wielki, przygotowany od dawna plan, czy tylko polityczna improwizacja rosyjskiego prezydenta? O tym w „Przypisach” Jerzego Baczyńskiego oraz w tekście Łukasza Wójcika.

Czy PiS traci oddech i wchodzi w długotrwałą fazę schyłkową, jak będzie wyglądać teraz strategia obozu władzy? Analizuje Wojciech Szacki.

• Rafał Kalukin opisuje polityczną sytuację Szymona Hołowni, który przetrzymał efekt Tuska i odzyskuje poparcie w sondażach; jak się ułożą relacje między jego Polską 2050 a Platformą Obywatelską?

Okładka najnowszej „Polityki”PolitykaOkładka najnowszej „Polityki”

• Prof. David Frye, amerykański historyk, w rozmowie z Jackiem Żakowskim opowiada o tym, jaką rolę w dziejach świata odgrywały obronne mury i czy rzeczywiście chroniły tych, którzy za nimi się kryli.

• Marta Mazuś w swoim kolejnym reportażu znad granicy opisuje losy zmarłych migrantów, pochówki na lokalnych cmentarzach, bezimienne groby; w uzupełnieniu rozmowa Ewy Siedleckiej z Patrickiem Radzimierskim, pełnomocnikiem osób uwięzionych w strefie granicznej.

O drodze życiowej, wzlotach i upadkach zmarłego niedawno dziennikarza Kamila Durczoka pisze Mariusz Sepioło.

• Agnieszka Graff i Elżbieta Korolczuk w rozmowie z Katarzyną Czarnecką opowiadają o nowym, bardziej rodzinnym feminizmie.

• Violetta Krasnowska opisuje skomplikowaną sprawę kryminalną z warszawskiego Żoliborza.

• O sporze Roberta Lewandowskiego z menedżerem Cezarym Kucharskim o duże pieniądze – pisze Marcin Piątek.

Ponadto w numerze: tajemnicze schorzenie amerykańskich dyplomatów; dlaczego irański reżim obawia się białych małżeństw; o tym, jak w Polsce lat 30. rodził się totalitaryzm; czy Juliusz Słowacki był gejem; jak wygląda tenisowa gala ATP Finals; oraz o rewelacyjnej wiedeńskiej wystawie obrazów Modiglianiego.

Zapraszam do lektury!

Mariusz Janicki
Pierwszy zastępca redaktora naczelnego

Reklama

Czytaj także

Niezbędnik

Arabowie szukają mistrzów

Siła nauki arabskiej w okresie klasycznym to otwartość na zmiany, ale też zwykła ciekawość świata.

Mateusz Wilk
06.05.2014
Reklama