Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Kraj

Mariusz Janicki poleca nowy numer „Polityki”

Piszemy o omikronie, nowym wariancie koronawirusa: skąd się wziął i jakie stanowi zagrożenie, a także o tym, że covid zbiera żniwo wśród najmłodszych: dzieci chorują, zakażają i umierają, a nie są szczepione. Ogłaszamy też nominacje do Paszportów POLITYKI.
Mariusz Janicki, pierwszy zastępca redaktora naczelnego „Polityki”Polityka Mariusz Janicki, pierwszy zastępca redaktora naczelnego „Polityki”

W najnowszym wydaniu „Polityki” proponujemy wiele interesujących i aktualnych tematów, w tym:

• Pandemiczny wirus sięga po młodych, w tym najmłodszych Polaków – dzieci chorują, zakażają, umierają, nie są szczepione. Jakie są zatem fakty i jakie nieprawdy o covidzie u dzieci – piszą Joanna Cieśla i Paweł Walewski.

• Piotr Rzymski, doktor nauk medycznych, pisze o omikronie, nowym wariancie koronawirusa: skąd się wziął, jakie stanowi zagrożenie, czy jesteśmy na niego przygotowani, a także o tym, jak pomóc uboższym krajom, zwłaszcza afrykańskim, gdzie przez brak szczepionek powstają warunki dla kolejnych mutacji patogenu.

Okładka najnowszej „Polityki”PolitykaOkładka najnowszej „Polityki”

Stan wojenny 40 lat później: czy podziały polityczne i społeczne wywołane traumą 13 grudnia 1981 r. przetrwały w jakiejś formie do dzisiaj? Gdzie są teraz dawni zwolennicy i przeciwnicy decyzji Jaruzelskiego? – zastanawia się Rafał Kalukin.

• Stanu wojennego dotyczą także dwie inne publikacje z nowego numeru „Polityki”: historia niewyjaśnionej śmierci zaangażowanego w działalność demokratyczną nastolatka w 1982 r. oraz – w rubryce „Na własne oczy” – obrazki z codziennego życia w 1981 i 1982 r.

• Ewa Siedlecka pisze o stanie kompletnego chaosu, jaki panuje w polskim sądownictwie, podtrzymywanym przez Solidarną Polskę Zbigniewa Ziobry, która nie zgadza się na łagodzące zmiany w wymiarze sprawiedliwości, przez co mogą przepaść europejskie fundusze.

• Anne Applebaum i Donald Tusk rozmawiają o wszechobecnym hejcie, mowie nienawiści, rasizmie i antysemityzmie, o polskich lękach, ale także o nadziei na zmianę – to fragment ich książki pt. „Wybór”.

• Czy Wojska Obrony Terytorialnej to prawdziwe wojsko, czy gwardia władzy do zadań specjalnych – rozważa Marek Świerczyński.

• Joanna Podgórska przypomina postać Sławomira Bubicza, słynnego jogina, który zmarł niedawno na covid.

• Katarzyna Kaczorowska opisuje wstydliwy kobiecy problem: brak włosów, i to, jak sobie z nim kobiety radzą.

• W polskich szkołach uczy się coraz więcej cudzoziemskich dzieci. Jak idzie im nauka, gdzie pojawiają się trudności, czy nauczyciele wypracowali metody pracy z takimi uczniami? – pisze o tym Joanna Cieśla.

Ponadto w najnowszej „Polityce”: • o kłopotach na rynku papieru; • o rosnącej inflacji; • o nowej szwedzkiej pani premier; • o tym, że mózg jest o wiele bardziej powiązany z ciałem człowieka, niż dotąd sądzono; • kim był naprawdę Iwan Mazepa.

Ogłaszamy też nominacje do Paszportów POLITYKI.

To część naszych propozycji, zachęcam do przeczytania wszystkich tekstów i życzę miłej lektury!

Mariusz Janicki,
Pierwszy zastępca redaktora naczelnego

Reklama

Czytaj także

Nauka

Omikron. Czy faktycznie potrzebna nam nowa wersja szczepionki?

Żaden z dotychczasowych wariantów SARS-CoV-2 nie wymagał wprowadzenia zaktualizowanej wersji szczepionki. Omikron jest pierwszym, w przypadku którego taka ewentualność na poważnie jest brana pod uwagę. Jednak – czy to w ogóle konieczne? Są wątpliwości.

Piotr Rzymski
18.01.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną