Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Kraj

Jak dobra znajoma Sasina została dyrektorką w PZU

Sylwia Matusiak obok Jarosława Kaczyńskiego Sylwia Matusiak obok Jarosława Kaczyńskiego PiS / •
Sylwia Matusiak, od lat związana z PiS bliska znajoma Jacka Sasina, została dyrektorką marketingu, sponsoringu i prewencji PZU.

Sylwia Matusiak stanowisko objęła w grudniu. Miejsce zwolniła jej Anna Plakwicz, która dbała o PR rządu PiS, współorganizowała kampanie partii Kaczyńskiego i wymyśliła słynną akcję szkalującą sędziów „Sprawiedliwe sądy”. Jak pisaliśmy w „Polityce”, po roku pracy w PZU 6 grudnia odeszła na fotel dyrektorki komunikacji i marketingu w PKO.

– To Jacek Sasin załatwił Sylwii Matusiak nową pracę. Od lat ją holuje. W PZU jako dyrektorka zarobi pewnie ok. 20 tys. zł, niewiele mniej, niż kiedy była w zarządzie Centralnego Portu Komunikacyjnego – opowiada nasz informator.

Matusiak idzie tam, gdzie jest kasa

Przypomnijmy, że w marcu 2021 r. Sylwia Matusiak odeszła z zarządu CPK. Jak głosił komunikat spółki, złożyła rezygnację „z przyczyn osobistych”. Przez ponad rok odpowiadała za PR i marketing spółki budującej wielkie lotnisko w Baranowie, sztandarową inwestycję kolejnych premierów PiS.

Wcześniej, w 2016 r., z politycznego klucza Matusiak została zatrudniona w NBP, krótko zanim jego szefem został Adam Glapiński. Najpierw była dyrektorką departamentu, potem doradczynią prezesa. Trafiła tam jako czynna działaczka polityczna, była radną powiatu wołomińskiego, przez rok też wiceburmistrzynią podwarszawskich Marek. W 2018 r. na chwilę została szefową Centrum Informacyjnego Rządu, ale szybko przeniosła się do kierowania działem komunikacji Giełdy Papierów Wartościowych. Karierę zaczynała w 2003 r. w biurze prasowym klubu parlamentarnego PiS, a za prezydentury Lecha Kaczyńskiego była wicedyrektorką biura prasowego pałacu. Później zarządzała biurem poselskim Jacka Sasina, zarabiała też jako asystentka europosła Krasnodębskiego.

Osoby z jej dawnego otoczenia mówią wprost: – Sylwia idzie tam, gdzie się zarabia, w kancelarii premiera była chwilę, aż wyszukano jej lepiej płatne stanowisko. Porównaliśmy jej pierwsze i ostatnie oświadczenie majątkowe, które złożyła jako radna: w 2014 r. Matusiak zarobiła 68 tys. zł, zaś w 2017 r. na umowie o pracę w NBP – 434 tys. zł. Po 14 miesiącach w zarządzie CPK tylko dzięki podstawowemu wynagrodzeniu wzbogaciła się o ponad 412 tys. zł. Członkowie zarządu CPK zarabiają po 29 450 zł netto.

Czytaj też: Zapis do kasy. Ile i jak zarabiają dawni piarowcy PiS

Państwowe dotacje dla prywatnego biznesu

W połowie grudnia 2021 r. oficjalnie została współwłaścicielką spółki produkującej naturalne środki czystości. Ma w niej 40 proc. udziałów (do niedawna udziały miał tu także jej mąż). Matusiak przejęła je od Ignacego Bobruka, asystenta europosła Adama Bielana i jednocześnie wicedyrektora działu komunikacji i marketingu Giełdy Papierów Wartościowych, którym kiedyś Matusiak kierowała. W 2020 r. ich spółka otrzymała 479 tys. zł dotacji z Polskiej Agencji Rozwoju Przemysłu, nad którym wówczas nadzór miało Porozumienie Jarosława Gowina (Bobruk był członkiem tej partii).

Dziennikarzom, którzy dawniej pytali o jej awanse, odpowiadała: „Nie patrzę na moją pracę jako na kolejne szczeble kariery. Po prostu pracuję i zawsze gram drużynowo”. – Faktem jest, że stawia na drużynę, która za nią wykona całą robotę. Tak było np. w biurze prasowym PiS, kiedy robił za nią Krzysiek Łapiński. Wiadomo było, że kiedy Jacek zostanie ministrem od aktywów, to aktywa Sylwii znacznie się poszerzą – słyszymy od osoby związanej z PiS.

Nasz rozmówca dodaje, że Matusiak postawiła kilka lat temu na kredyt we frankach 320-metrowy dom i musi go spłacać. Dopóki więc PiS jest u władzy, korzysta z możliwości, aby pozbyć się finansowych zobowiązań. Jeśli PiS przegra kolejne wybory, to straci szansę na tak gigantyczne zarobki, które od nastania „dobrej zmiany” pomógł jej zorganizować Jacek Sasin.

Czytaj też: W PKO BP koniec epoki jagiellońskiej. Teraz czasy sasińskie

Więcej na ten temat
Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną