Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Kraj

Sądy bez władzy sądzenia

Bój o sądy: czy władza ugnie się przed Unią

Oba projekty, prezydenta i PiS, są działaniem pozornym, szkodliwą zmyłką, która – jeśli zostanie wzięta za dobrą monetę przez Unię – zablokuje prawdziwe zmiany. Oba projekty, prezydenta i PiS, są działaniem pozornym, szkodliwą zmyłką, która – jeśli zostanie wzięta za dobrą monetę przez Unię – zablokuje prawdziwe zmiany. Marcin Bondarowicz
Wyrok TSUE akceptujący mechanizm „pieniądze za praworządność” może być punktem zwrotnym. Tu już nie chodzi tylko o unijne fundusze. Może się stać i tak, że wymiar sprawiedliwości w Polsce zaczną sprawować organy międzynarodowe.
Swój projekt reformy sądownictwa zapowiedział Zbigniew Ziobro. Ma to być zdecydowany odpór dla unijnych oczekiwań i wszelkich kompromisów.Andrzej Hulimka/Forum Swój projekt reformy sądownictwa zapowiedział Zbigniew Ziobro. Ma to być zdecydowany odpór dla unijnych oczekiwań i wszelkich kompromisów.

Prezydent i PiS nagle rywalizują o względy Unii. Czyj projekt dotyczący postępowań dyscyplinarnych wobec sędziów Bruksela uzna za ten, który odblokuje unijne pieniądze? Tymczasem minister prokurator Zbigniew Ziobro aranżuje scenę odsunięcia sędzi od sądzenia, i to podczas orzekania. To, o co jest obwiniana, w obu projektach niby ma już nie być deliktem. Niby, bo te projekty to oszustwo, którego celem jest wyłudzenie od Unii pieniędzy z Funduszu Odbudowy.

Tymczasem zapadają kolejne wyroki europejskich trybunałów, że neosędziowie nie są sędziami. Neosędzia, pierwsza prezes SN Małgorzata Manowska, udaremnia wykonanie takiego wyroku. Wspomaga ją w tym minister prokurator Ziobro, tylko mu się na razie zaciął Trybunał Przyłębskiej: ociąga się z orzeczeniem, że ten wyrok, który prezes Manowska blokuje, jest sprzeczny z konstytucją. Więc minister Ziobro zastrasza tych sędziów, którzy kwestionują prawo neosędziów do orzekania. Pokazuje rządowi, kto rządzi sądami, a Unii – że żadnych ustępstw nie będzie. Przeciwnie – będzie wojna.

Słupska sędzia Joanna Hetnarowicz-Sikora została odsunięta od sądzenia podczas sesji. Przepis, na podstawie którego minister prokurator ją odsunął, dotyczy sytuacji nagłych, kiedy sędzia złapany jest na popełnianiu przestępstwa lub popełni czyn tak ohydny, że trzeba go natychmiast odsunąć dla dobra wymiaru sprawiedliwości i ochrony powagi sądu. Odsunięcie w trakcie sądzenia byłoby możliwe wobec sędziego, który np. sądziłby po pijanemu lub oszalałby na sali rozpraw. Ten przepis od pół roku stosowany jest wobec sędziów, którzy uchylą orzeczenie neosędziego, uznając, że nie jest wydane prawidłowo. Izba Dyscyplinarna zawiesiła do tej pory immunitety sześciu takim odsuniętym sędziom. Czeka na jej werdykt kolejnych czworo. Ale jeszcze nigdy odsunięcie nie zdarzyło się w trakcie sądzenia.

Polityka 9.2022 (3352) z dnia 22.02.2022; Temat z okładki; s. 12
Oryginalny tytuł tekstu: "Sądy bez władzy sądzenia"
Reklama