Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty w okazyjnej cenie!

Subskrybuj
Kraj

Sądy bez władzy sądzenia

Bój o sądy: czy władza ugnie się przed Unią

Oba projekty, prezydenta i PiS, są działaniem pozornym, szkodliwą zmyłką, która – jeśli zostanie wzięta za dobrą monetę przez Unię – zablokuje prawdziwe zmiany. Oba projekty, prezydenta i PiS, są działaniem pozornym, szkodliwą zmyłką, która – jeśli zostanie wzięta za dobrą monetę przez Unię – zablokuje prawdziwe zmiany. Marcin Bondarowicz
Wyrok TSUE akceptujący mechanizm „pieniądze za praworządność” może być punktem zwrotnym. Tu już nie chodzi tylko o unijne fundusze. Może się stać i tak, że wymiar sprawiedliwości w Polsce zaczną sprawować organy międzynarodowe.
Swój projekt reformy sądownictwa zapowiedział Zbigniew Ziobro. Ma to być zdecydowany odpór dla unijnych oczekiwań i wszelkich kompromisów.Andrzej Hulimka/Forum Swój projekt reformy sądownictwa zapowiedział Zbigniew Ziobro. Ma to być zdecydowany odpór dla unijnych oczekiwań i wszelkich kompromisów.

Prezydent i PiS nagle rywalizują o względy Unii. Czyj projekt dotyczący postępowań dyscyplinarnych wobec sędziów Bruksela uzna za ten, który odblokuje unijne pieniądze? Tymczasem minister prokurator Zbigniew Ziobro aranżuje scenę odsunięcia sędzi od sądzenia, i to podczas orzekania. To, o co jest obwiniana, w obu projektach niby ma już nie być deliktem. Niby, bo te projekty to oszustwo, którego celem jest wyłudzenie od Unii pieniędzy z Funduszu Odbudowy.

Tymczasem zapadają kolejne wyroki europejskich trybunałów, że neosędziowie nie są sędziami.

Polityka 9.2022 (3352) z dnia 22.02.2022; Temat z okładki; s. 12
Oryginalny tytuł tekstu: "Sądy bez władzy sądzenia"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >