Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Pierwszy wandal

Jarosław Kaczyński: pierwszy wandal RP

Świat, w którym Kaczyński mógł się utrzymać u władzy, przestał istnieć. Tusk powrócił, Trump przegrał, Unia sięgnęła po miecz. Świat, w którym Kaczyński mógł się utrzymać u władzy, przestał istnieć. Tusk powrócił, Trump przegrał, Unia sięgnęła po miecz. Ireneusz Szuniewicz
Jarosław Kaczyński, odkąd trwa wojna w Ukrainie, praktycznie zniknął z widoku. Dopiero ostatnia wizyta w Kijowie przypomniała o jego istnieniu. Jaka jest zatem jego polityczna pozycja?
Robert KrasowskiLeszek Zych/Polityka Robert Krasowski

W liberalnym obozie nastroje z roku na rok są coraz gorsze. Oburzenie i strach zastąpiły pesymizm oraz poczucie bezsiły. Ostatnie wydarzenia depresję pogłębiły, panuje poczucie, że wojna w Ukrainie spadła Kaczyńskiemu jak z nieba, pozwalając PiS-owi odegrać rolę sprężystej władzy, sprawnej w dyplomacji i idącej po trzecią kadencję.

Cały problem bierze się z błędnej diagnozy, przy jakiej od sześciu lat obstają liberałowie. Gdy spojrzymy na geografię opozycyjnych postaw, widać zasadniczą różnicę. Na skrzydłach dominuje gniew, w liberalnym centrum panika. Powodem jest zasadnicza różnica perspektyw, antypisowska prawica oraz społeczna lewica poddają krytyce realne praktyki władzy, natomiast liberalne centrum – wyobrażone intencje władzy. Skrzydła opozycji stawiają władzy zarzut bezprzykładnego cynizmu, że dla partyjnych korzyści łamie prawo, niszczy instytucje, a nawet godzi w narodowe interesy.

Polityka 13.2022 (3356) z dnia 22.03.2022; Ogląd i pogląd; s. 26
Oryginalny tytuł tekstu: "Pierwszy wandal"
Reklama