Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Pieniądze i sprawiedliwość

Pieniądze i sprawiedliwość. Jak się ziobryści targują z PiS

Jednym z warunków Ursuli von der Leyen w sprawie odblokowania KPO jest przywrócenie do pracy sędziów, którym Izba Dyscyplinarna zawiesiła immunitety. Jednym z warunków Ursuli von der Leyen w sprawie odblokowania KPO jest przywrócenie do pracy sędziów, którym Izba Dyscyplinarna zawiesiła immunitety. Max Skorwider
Wyglądało na to, że się dogadali. Ziobryści mieli poprzeć prezydencki projekt likwidacji Izby Dyscyplinarnej, a Unia miała odblokować rozmowy o Krajowym Planie Odbudowy. Ale wszystko zahamowało.
Afisz Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia” przed budynkiem Sądu Najwyższego w Warszawie wzywający do przywrócenia do orzekania sędziów Igora Tuleyi i Pawła Juszczyszyna.Robert Wielgórski/Wikipedia Afisz Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia” przed budynkiem Sądu Najwyższego w Warszawie wzywający do przywrócenia do orzekania sędziów Igora Tuleyi i Pawła Juszczyszyna.

Ziobryści postanowili się jeszcze potargować. A rząd nie wygląda na zdeterminowanego, by uchwalić ustawę. Do tego nie robi nic, by powstrzymać dalsze prześladowania sędziów. Wyraźnie bardziej od unijnych pieniędzy ceni sobie możliwość rządzenia, do czego niezbędne są mu głosy Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry. Nie pójdzie z Ziobrą na zwarcie.

W dniu, gdy sejmowa komisja zajmowała się projektem prezydenckim, wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta (Solidarna Polska) opublikował w „Rzeczpospolitej” artykuł, w którym z jednej strony deklarował, że należy bronić suwerenności polskiego wymiaru sprawiedliwości przed zakusami Unii, a z drugiej – kreślił granice kompromisu w pracach nad prezydenckim projektem.

Polityka 18.2022 (3361) z dnia 26.04.2022; Polityka; s. 25
Oryginalny tytuł tekstu: "Pieniądze i sprawiedliwość"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >