Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Karykatura prokuratury

Karykatura prokuratury. Mrozić, szykanować, robić miejsce dla swoich

W ziobrowym prawie o prokuraturze niewiele zostało gwarancji prokuratorskiej niezależności. Decyzje procesowe prokuratora mogą teraz zmieniać wszyscy przełożeni – od bezpośredniego do prokuratora generalnego. W ziobrowym prawie o prokuraturze niewiele zostało gwarancji prokuratorskiej niezależności. Decyzje procesowe prokuratora mogą teraz zmieniać wszyscy przełożeni – od bezpośredniego do prokuratora generalnego. Max Skorwider
Minęło siedem lat, odkąd kadencję skończył pierwszy i ostatni w III RP niezależny prokurator Andrzej Seremet. Prokuraturę przejął z powrotem rząd, i przejął bezwzględnie. Jej głównym zadaniem jest obrona interesów władzy.
Prokuratorzy są ścigani dyscyplinarnie za korzystanie z wolności słowa: krytykę rządowych reform wymiaru sprawiedliwości i działania prokuratury.Max Skorwider Prokuratorzy są ścigani dyscyplinarnie za korzystanie z wolności słowa: krytykę rządowych reform wymiaru sprawiedliwości i działania prokuratury.

Uniezależnienie prokuratury w czasach władzy PO-PSL było reakcją na poprzednie rządy PiS, w trakcie których uczyniono ją instrumentem sprawowania władzy. Na jej czele stał, jak dzisiaj, Zbigniew Ziobro, który po okresie rządów Kaczyńskiego przez kilka lat musiał tłumaczyć się przed sejmowymi komisjami śledczymi i prokuraturami w całym kraju z zarzutów nadużywania władzy. Teraz nie musi się ich obawiać: nie może nadużyć władzy, bo władzę ma nieograniczoną. Sam ją sobie przyznał, pisząc nowe prawo o prokuraturze.

Polityka 20.2022 (3363) z dnia 10.05.2022; Polityka; s. 21
Oryginalny tytuł tekstu: "Karykatura prokuratury"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >