Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Służby na łowach

To jest też wojna wywiadów. A polskie służby są w rozsypce

Polska zajmuje w wywiadowczych grach miejsce szczególne. Pogranicze Ukrainy stało się obszarem zainteresowania wywiadowczego Rosjan. Polska zajmuje w wywiadowczych grach miejsce szczególne. Pogranicze Ukrainy stało się obszarem zainteresowania wywiadowczego Rosjan. Shutterstock
Obok gorącej wojny w Ukrainie toczy się wojna wywiadów i kontrwywiadów. Czy Polska jest na nią przygotowana?
Pablo González został aresztowany przez ABW w pierwszych dniach wojny.globalfreemedia/Twitter Pablo González został aresztowany przez ABW w pierwszych dniach wojny.

Dyplomaci pospiesznie palący służbowe papiery w pustoszejącej ambasadzie. Zaniepokojeni miejscowi współpracownicy obserwujący w telewizji doniesienia o wsypach, czyli aresztowaniach dokonywanych przez kontrwywiad. Oficerowie prowadzący agentów, czy – jak mawiają fachowo – źródła osobowe, stawiający dyskretne znaki kredą na parkowych ławkach albo w ubikacjach galerii handlowych, po raz ostatni przed wydaleniem z kraju urzędowania. To sygnał, by źródło realizowało alarmowy plan zawieszenia współpracy, ponieważ oficer został wydalony z kraju urzędowania. „Wymiany błyskawiczne”, krótkie, niby przypadkowe spotkania polegające na szybkim przekazaniu ostatnich instrukcji i pieniędzy przed zakończeniem współpracy.

To nie Wiedeń, dotychczasowa stolica europejskiego życia wywiadowczego.

Polityka 22.2022 (3365) z dnia 24.05.2022; Polityka; s. 23
Oryginalny tytuł tekstu: "Służby na łowach"
Reklama