Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Złoty róg

Ujeżdżanie Unii, gry z Brukselą. PiS trzyma w ręku złoty róg

PiS nadal twierdzi, że wyroki najważniejszego trybunału unijnego w sprawach dotyczących niezależności sądownictwa go nie obowiązują i nie chce ich wykonywać. PiS nadal twierdzi, że wyroki najważniejszego trybunału unijnego w sprawach dotyczących niezależności sądownictwa go nie obowiązują i nie chce ich wykonywać. Shutterstock
Polska od wojny w Ukrainie jest dużo lepiej postrzegana w Unii. Pytanie: czy powrót do podjazdowych wojenek z Brukselą, na domowy użytek, nie zniszczy tego efektu?
Komisja coraz żwawiej macha marchewką wartą 35 mld euro w żywej gotówce, która miałaby popłynąć, jak tylko Ursula von der Leyen z westchnieniem ulgi odhaczy wywiązanie się Warszawy ze swoich zobowiązań w kwestii rządów prawa.Attila Husejnow/Forum Komisja coraz żwawiej macha marchewką wartą 35 mld euro w żywej gotówce, która miałaby popłynąć, jak tylko Ursula von der Leyen z westchnieniem ulgi odhaczy wywiązanie się Warszawy ze swoich zobowiązań w kwestii rządów prawa.

Wojna w Ukrainie odmieniła Polskę. Przynajmniej na zewnątrz. Dokądkolwiek pojechać – do Paryża, Berlina czy Brukseli – rozmówcom usta się nie zamykają w wyrazach szacunku i uznania. Niektórzy komplementują nasz kraj z przekonania, inni z powodu wyrzutów sumienia, jeszcze inni dla świętego spokoju lub z wyrachowania. Ale liczy się kontrast wobec sytuacji jeszcze sprzed paru miesięcy. Pytania o sądy zastąpiły uwagi o czołgach, a krytykę wiecznych prowokatorów z Europy Wschodniej – rozważania o punkcie ciężkości Unii przesuwającym się na wschód.

Polityka 26.2022 (3369) z dnia 21.06.2022; Temat z okładki; s. 12
Oryginalny tytuł tekstu: "Złoty róg"
Reklama