Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Cień Bayraktara

Cień Bayraktara. Lewica ma coraz większy problem z wojną w Ukrainie

Większość darczyńców miała świadomość, że ich gest pełni przede wszystkim funkcje symboliczne. Nie ulega wątpliwości, że „polski” Bayraktar nie przesądzi o wyniku wojny za wschodnią granicą. Większość darczyńców miała świadomość, że ich gest pełni przede wszystkim funkcje symboliczne. Nie ulega wątpliwości, że „polski” Bayraktar nie przesądzi o wyniku wojny za wschodnią granicą. Mike Mareen / Shutterstock
Sukces zbiórki na Bayraktara dla Ukrainy pokazuje, że patriotyczne uniesienie zawładnęło już nie tylko prawicową polityką. Także Lewica ma coraz większy problem z określeniem etycznego dystansu wobec wojny i konieczności zabijania wrogów.
Lewica ma dzisiaj niezłą passę i cieszy się stabilnym poparciem w sondażach.Krzysztof Zatycki/Forum Lewica ma dzisiaj niezłą passę i cieszy się stabilnym poparciem w sondażach.

W kwietniu 1939 r. stanął na krakowskim rynku „termometr uczuć”. Wysoki na kilkanaście metrów, pokazywał na skali codzienne zaangażowanie mieszkańców w finansowanie obrony przeciwlotniczej na wypadek wojny. Był to jeden z elementów wielkiej narodowej zbiórki na Fundusz Obrony Narodowej, służącej wzmocnieniu potencjału obronnego zagrożonego państwa. Gromadziły się wokół termometru patriotyczne pikniki, występowali artyści, spacerowały lajkoniki. Nazwiska darczyńców podawano przez megafon, co dodatkowo nobilitowało.

Polityka 34.2022 (3377) z dnia 16.08.2022; Polityka; s. 19
Oryginalny tytuł tekstu: "Cień Bayraktara"
Reklama