Rabat na prenumeratę cyfrową Polityki

kup taniej do 50%

Subskrybuj
Kraj

Dęta orkiestra

Wielki festiwal antyniemieckich fobii. Kapela PiS rżnie głośno

PiS otwiera front politycznego starcia z najważniejszym sąsiadem, z którym, chcąc czy nie chcąc, będziemy jechać na tym samym wózku. PiS otwiera front politycznego starcia z najważniejszym sąsiadem, z którym, chcąc czy nie chcąc, będziemy jechać na tym samym wózku. Max Skorwider
Dyryguje – jakżeby inaczej – prezes Jarosław Kaczyński, a pierwsze skrzypce gra, nieco nieoczekiwanie, prezes NBP Adam Glapiński. Kapela rżnie raźnie i głośno. Byle tylko muzyka zapadła w ucho, a lud ją kupił.
PiS może dość bezkarnie grać operę o strasznych Niemcach, bo wie, że jej polityczny koszt będzie na razie znikomy.Max Skorwider PiS może dość bezkarnie grać operę o strasznych Niemcach, bo wie, że jej polityczny koszt będzie na razie znikomy.

Wanda Traczyk-Stawska zaapelowała 1 sierpnia przy okazji obchodów rocznicy wybuchu powstania warszawskiego, by „nie sączyć w dusze tych dzieci nienawiści do Niemców”. Politycy PiS i ich akolici mają usta pełne patriotycznych frazesów, ale wezwanie jednej z ostatnich żyjących bohaterek powstania wrażenia na nich nie zrobiło. Pociąg dostarczający amunicji antyniemieckiej propagandzie już dawno odjechał i na dobre się rozpędza. O tym, że to coś więcej niż chwilowy przypływ emocji, świadczy skoordynowany charakter tej ofensywy.

Polityka 36.2022 (3379) z dnia 30.08.2022; Temat tygodnia; s. 12
Oryginalny tytuł tekstu: "Dęta orkiestra"
Reklama