Rabat na prenumeratę cyfrową Polityki

kup taniej do 50%

Subskrybuj
Kraj

Minister od przeskakiwania

Elastyczny Szymon Szynkowski vel Sęk. Minister od przeskakiwania

Szymon Szynkowski vel Sęk kilka tygodni temu objął po Konradzie Szymańskim tekę ministra ds. europejskich. Szymon Szynkowski vel Sęk kilka tygodni temu objął po Konradzie Szymańskim tekę ministra ds. europejskich. Marek Zakrzewski / PAP
Od prawicy eleganckiej do populistycznej, czyli Szymon Szynkowski vel Sęk na krętych ścieżkach kariery w PiS. Kim jest nowy minister ds. europejskich i jaka jest jego realna polityczna waga?
Ekonomiczna konieczność zmusza do przeproszenia się z Brukselą i ponownego zabiegania o eurokasę, pierwszy sygnał dał strapiony stanem publicznych finansów premier Morawiecki.Yves Herman / Reuters/Forum Ekonomiczna konieczność zmusza do przeproszenia się z Brukselą i ponownego zabiegania o eurokasę, pierwszy sygnał dał strapiony stanem publicznych finansów premier Morawiecki.

Zanim przejął nadzór nad polityką europejską, jako wiceminister spraw zagranicznych działał przez kilka lat m.in. na odcinku niemieckim. Czyli w miejscu wręcz idealnym, aby liznąć podstaw godnościowej dyplomacji oraz wyostrzyć język. I choć Szymon Sękowski vel Sęk nie ma temperamentu politycznego radykała ani nawet nie uchodził za mistrza ciętej riposty, mimo wszystko nieźle sobie radził. Dzielnie bronił nieustannie „szarganego wizerunku Polski”, niezły też bywał w ofensywie. Jego zeszłoroczne proroctwo, iż „może przyjść czas, że to Polska zacznie stosować swój mechanizm praworządności wobec instytucji unijnych”, nawet zrobiło pewną karierę w mediach.

Polityka 48.2022 (3391) z dnia 22.11.2022; Polityka; s. 20
Oryginalny tytuł tekstu: "Minister od przeskakiwania"
Reklama