Najnowsza „Polityka” już idzie w Państwa ręce, a w niej wiele aktualnych, interesujących tematów z wielu dziedzin. Temat okładkowy to problem „zgody na seks”, czyli jak nowe przepisy w kodeksie karnym dotyczące przestępstw zgwałcenia mogą wpłynąć na zachowania i obyczaje w relacjach kobiet i mężczyzn. Wszystkie niuanse prawne, zalety nowych rozwiązań, a także możliwe nieporozumienia wyjaśnia w swoim tekście Ewa Siedlecka, posiłkując się opiniami autorytetów z dziedziny prawa.
Ponadto w nowej „Polityce”:
• Co się dzieje w koalicji rządzącej, czy udało się załagodzić dotychczasowe spory, jakie nowe konflikty grożą jej w przyszłości, czy utrzyma się do końca kadencji – analizuje Rafał Kalukin.
• Karol Nawrocki, szef IPN, znalazł się na krótkiej liście prezesa Kaczyńskiego zawierającej nazwiska kandydatów PiS na prezydenta; kim jest ten prawicowy działacz, dlaczego jest jednym z faworytów lidera prawicy – o tym w tekście Katarzyny Kaczorowskiej.
• Ile zarobili doradcy w państwowych spółkach za czasów władzy PiS, według jakiego klucza rozdawano te intratne posady, jak wygląda sprawa audytów w spółkach, kiedy można spodziewać się raportu – pisze Anna Dąbrowska.
• Jak wygląda współczesne kieszonkowe, czyli ile i na co wydają pieniądze rodziców ich dzieci – o tym w tekście Joanny Cieśli.
• Polscy paralimpijczycy – jak trafili do sportu, jakie są ich życiowe opowieści i pragnienia – o tym pisze Norbert Frątczak.
• Cezary Gawryś, były katecheta, w rozmowie z Jakubem Halcewiczem mówi o tym, jak powinny wyglądać współczesne lekcje religii i czy ich poziomem są zainteresowani polscy biskupi.
• O trudnej i niebezpiecznej pracy strażaków, którzy są niezbędni przy gaszeniu pożarów, ale też przy powodziach, klęskach żywiołowych, wypadkach i katastrofach – pisze Katarzyna Kaczorowska.
• Czy mamy szansę stać się Chorwacją Północy? O tym, na ile Polska jest atrakcyjnym krajem turystycznym i co się w tej kwestii zmienia – w tekście Adama Grzeszaka.
• W kogo najbardziej uderzy oskładkowanie umów na zlecenie, które planuje rząd – wyjaśnia Joanna Solska.
I jeszcze w nowym wydaniu „Polityki”: rozmowa z Anne Applebaum o dyktatorach i zagrożonej demokracji; dlaczego zatrzymano twórcę Telegrama; jak wynalezienie lodówki zmieniło świat; czym są nanoboty i czy pomogą w walce z nowotworami; dlaczego seriale fantasy tracą popularność; najdroższe wina świata.
To wszystko, i jeszcze więcej, znajdą Państwo w najnowszej „Polityce”. Zachęcam i zapraszam do lektury!
Mariusz Janicki
Pierwszy zastępca redaktora naczelnego