„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Kraj

Gdzie jest Hiacynt?

Instytut Pamięci Narodowej odmówił wszczęcia śledztwa w sprawie milicyjnej akcji „Hiacynt', prowadzonej w połowie lat 80. wobec środowiska polskich gejów.

„Jak wynika z ustaleń sprawy, operacja »Hiacynt« miała charakter prewencyjny, jej celem było rozpoznanie zagrożeń kryminalnych w hermetycznych środowiskach osób homoseksualnych i w konsekwencji zapobieganie i zwalczanie przestępczości. Z powyższego powodu działaniom przedsięwziętym przez funkcjonariuszy MO nie sposób przypisać cech bezprawności" - napisała w uzasadnieniu decyzji prokurator Edyta Myślewicz z Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Warszawie.

Doniesienie o podejrzeniu popełnienia zbrodni komunistycznej złożyli do IPN dwaj działacze organizacji gejowskich - Szymon Niemiec i Jacek Adler (pisaliśmy o tym w „Polityce" 43/07). Ich zdaniem w latach 1985-1987 MO bezprawnie gromadziła dane homoseksualistów, by potem wykorzystać je do szantażu. Teczki akcji „Hiacynt", zwane także różowym archiwum, do dziś nie zostały odnalezione.

- Podejrzewamy, że zostały bezprawnie zabrane po 1989 r. z MSW i ktoś może nimi cały czas grać - uważa Niemiec. Zeznania w IPN złożył także Waldemar Zboralski, którego milicjanci w 1985 r. doprowadzili na komendę, pobrali odciski palców i zrobili zdjęcia oraz zmusili do wypełnienia „karty homoseksualisty". Zboralski uznał, że było to szykanowanie i upokorzenie.  „(...) czynności przeprowadzone w ramach tej operacji związane były z ustawowymi zadaniami ówczesnej MO, (...) do obowiązków której należała m.in. ochrona porządku i bezpieczeństwa, wykrywanie przestępstw, ściganie sprawców i przeciwdziałanie przestępczości" - pisze prok. Myślewicz.  

  
 

Reklama

Czytaj także

Kraj

Układ się rozpada. Spowiedź byłego doradcy Morawieckiego

Tomasz Krawczyk, były doradca Lecha Kaczyńskiego i Mateusza Morawieckiego, o nadziejach i złudzeniach ludzi PiS.

Rafał Kalukin
03.12.2020
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną