Kraj

Grupa podsłuchiwana

Byli ministrowie Janusz Kaczmarek i Zbigniew Ziobro oraz byli szefowie ABW, CBŚ i policji: Bogdan Święczkowski, Jarosław Marzec i Konrad Kornatowski, zostaną wezwani na przesłuchanie w sprawie podsłuchiwania dziennikarzy przez specsłużby – dowiedziała się nieoficjalnie „Polityka”.

Nie mogę potwierdzić ani zaprzeczyć tym informacjom. Pierwsze przesłuchania świadków zaplanowane zostały na pierwszą połowę marca, wysłaliśmy już wezwania – wyjaśnia prokurator Andrzej Stefanowski, naczelnik wydziału śledczego zielonogórskiej Prokuratury Okręgowej.

Do Zielonej Góry trafiły właśnie dokumenty z sejmowej speckomisji, która o inwigilację dziennikarzy pytała m.in. byłego prokuratora krajowego i szefa MSWiA Janusza Kaczmarka. To właśnie on miał opowiadać posłom o nielegalnym podsłuchiwaniu dziennikarzy krytycznie piszących na temat działalności Zbigniewa Ziobry. Byli wśród nich m.in. reporter „Polityki” Piotr Pytlakowski, Wojciech Czuchnowski z „Gazety Wyborczej”, Roman Osica i Marek Balawajder z RMF, Maciej Duda i Bertold Kittel (wówczas „Rzeczpospolita”) oraz Igor Ryciak („Newsweek”).

Podsłuchiwać dziennikarzy miało Centralne Biuro Śledcze, a wiele wskazuje na to, że podsłuchy były nielegalne. Po ujawnieniu rewelacji Kaczmarka własne postępowanie wyjaśniające wszczęła Komenda Główna Policji. Chodziło o sprawdzenie dokumentacji stosowania środków techniki operacyjnej prowadzonej przez CBŚ i Biuro Spraw Wewnętrznych (czyli tzw. policję w policji). W listopadzie ub.r. na internetowych stronach „Polityki” ujawniliśmy, że po sprawdzeniu mniej więcej trzech czwartych podsłuchów, stosowanych przez CBŚ i BSW, kontrole nie wykazały, by dziennikarze byli grupą podsłuchiwaną przez policję. Kontrola ostatecznie ma się zakończyć na początku marca. Prok. Stefanowski zaznacza, że zielonogórskie śledztwo ma wyjaśnić, czy rzeczywiście doszło do złamania prawa, a jeżeli tak się stało, to kto jest za to odpowiedzialny. 

  
 

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ja My Oni

Jak komunikować swoje potrzeby

Jak wyrazić swoje potrzeby, aby inni je uwzględniali.

Anna Dąbrowska, Anna Dobrowolska
06.02.2018
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną