Kraj

Moralność stosowana

Kaczyński ma rację: rozmowa o alimentach polityków przynależy do życia społecznego, a nie intymnego.

Stwierdzenie Jarosława Kaczyńskiego, że Ludwik Dorn nie potrafi wywiązać się należycie z obowiązku alimentacyjnego wobec dzieci z poprzedniego małżeństwa, wywołało jednolitą falę ostrej krytyki i szyderstw, nawet ze strony osób życzliwych prezesowi PiS.

Ale abstrahując od jednostkowej sytuacji Dorna, Kaczyński, co do zasady, ma wiele racji. Polscy politycy przyzwyczaili się, że media, odmiennie niż w innych krajach, zazwyczaj omijają prywatną sferę ich życia. Sami zaś arbitralnie zredukowali pojęcie moralności do kwestii korupcyjnych i zawartości teczek w IPN. Jeśli polityk ma czyste te dwie karty, może już uchodzić za wzór wszelkich cnót. Ale to właśnie stosunek do najbliższych, sposób rozwiązywania codziennych, ale mających wymiar moralny spraw, najlepiej obrazują naprawdę stosowaną praktyczną etykę, często odmienną od tej werbalnej, głoszonej z trybuny czy telewizyjnego ekranu.

Rozmowa o alimentach przynależy do życia społecznego, a nie intymnego. Jarosław Kaczyński najprawdopodobniej po prostu Dorna nie lubi, swoje oburzenie moralne wyraża nad wyraz selektywnie, ale akurat tutaj dotknął ważnego problemu. A jego uwaga – w streszczeniu – że poważny człowiek może zmieniać swoje życie według uznania, ale powinien później uczciwie regulować rachunki, ma uniwersalny charakter.

 
Polityka 40.2008 (2674) z dnia 04.10.2008; Flesz. Ludzie i wydarzenia; s. 7
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ja My Oni

Jak komunikować swoje potrzeby

Jak wyrazić swoje potrzeby, aby inni je uwzględniali.

Anna Dąbrowska, Anna Dobrowolska
06.02.2018
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną