Kraj

Skowroński nie na kryzys

Czy szef radiowej Trójki sprawdzał się jedynie w okresie hossy?

Władze Polskiego Radia ogłosiły,  że 2008 r.  zamknięto 13 mln stratą. Można  spekulować (również na dziennikarskiej giełdzie), że za jedną z osób winnych kiepskiej sytuacji  finansowej PR został uznany dziennikarz, dyrektor Trójki, Krzysztof Skowroński. Zgodnie z argumentacją po. prezesa publicznego radia, Roberta Wijasa, podaną podczas konferencji prasowej,  Skowroński nie nadaje się do sprawowania funkcji szefa w kryzysie gospodarczym. Sprawdzał się jedynie w okresie hossy.

Niestety, fakty (czy warto je brać pod uwagę?), temu przeczą. Kiedy trzy lata temu, w połowie 2006 r.,  Skowroński obejmował stanowisko, Trójka dołowała. Wyniki słuchalności tej stacji wynosiły 5 proc. W ciągu  2,5 roku jego dyrektorowania  -  liczba słuchaczy Trójki wzrosła o ponad 1,5 proc. To dużo, zważywszy na fakt , że Trójka, jako antena o lżejszym profilu, musi stawić czoło komercyjnym stacjom radiowym. W tym samym czasie np.  Jedynka odnotowała spadek słuchalności o 10 proc. (z 23 proc do 13 proc.).

Zwolnienie Skowrońskiego dokonało się w trybie doraźnym, maksymalnie przyśpieszonym.  Za dziesięć dni (7 marca) rozpoczną się przesłuchania sześciu kandydatów na dwa wakujące  (w związku z odwołaniem Krzysztofa Czabańskiego  i wiceprezesa Jerzego Targalskiego) stanowiska członków zarządu PR.  Tego samego dnia konkurs może zostać rozstrzygnięty, ale widać z usunięciem Skowrońskiego nie można było czekać już ani chwili dłużej.  Trzeba było zapobiec niebezpieczeństwu jego działania na antenie w przedmiocie dalszego  przysparzania popularności Trójce.

Nikt nie odmawia prawa kierownictwu  mediów publicznych do wymiany szefów anten, czy nawet poszczególnych dziennikarzy, w trosce o dobro spółki. Jednak nie powinno się to odbywać na zasadach obłędnej jazdy, w zależności od sytuacji politycznej, w ruchu lewo- lub prawostronnym.  Nie wszyscy dziennikarze mediów publicznych zasługują na obronę w sytuacji dymisji. Niektórzy z nich ustawiając się w roli partyjnych funkcjonariuszy,  sami wystawiają się na odstrzał. W moim przekonaniu, nie należy do nich jednak Krzysztof Skowroński.  

Magda Jethon, która zastąpiła Krzysztofa Skowrońskiego na stanowisku szefa Trójki, jest świetną  dziennikarką. Robert Wijas elegancko stwierdził, że nadaje się ona do pełnienia funkcji na czas kryzysu. Jak kryzys się skończy, znów będzie kogo zwalniać?

Reklama

Czytaj także

Kultura

TikTok – nowa fabryka hitów

Najpierw przenieśli się tu odbiorcy, widząc w tym miejsce dla żywej muzyki. Za nimi ruszyli twórcy – ostatnio Abba. I wydawcy, wyczuwając nową fabrykę hitów. Miejsce MTV zajął TikTok.

Michał R. Wiśniewski
21.09.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną