„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Kraj

Kupieckie starcie

Fot. Paweł Kula/ PAP Fot. Paweł Kula/ PAP
Eksmisja kupców z Kupieckich Domów Towarowych w Warszawie, czyli zamieszki w stolicy.

W środę, 22 lipca pod warszawskim KDT wciąż było niespokojnie: pod halę przybyło kilkuset kupców. Jednak barierki rozstawione poprzedniego dnia przez policję i kordon strażników nie pozwoliły kupcom na wejście do hali.

We wtorek, 21 lipca już od rana pod warszawskim KDT było niespokojnie. Kupcy zabarykadowali się od środka, nie pozwalając na wejście komornika, który tego dnia miał ich eksmitować z hali. Ochroniarze, którzy rozpoczęli szturm na zamknięte drzwi do blaszaka rozpylili gaz - relacjonowały media (w środę pojawiły się jednak wątpliwości, czy rzeczywiście to oni użyli gazu). W ich stronę, a także policjantów i strażników miejskich posypały się płyty chodnikowe rzucane przez sympatyków prostestujących kupców. "Wsparcia" udzielili im także chuligani z boisk, którzy próbowali staranować barierki rozstawione przez policję. Bilans: kilkadziesiąt rannych osób. Policja aresztowała 22 osoby, 19 z nich następnego dnia postawiono zarzuty naruszenia nietykalności cielesnej policjantów i dążenie do udaremnienia egzekucji komorniczej. Pojawiły się jednak zastrzeżenia prawne m. in. ze strony Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka co do sposobu przeprowadzenia egzekucji.

Urzędnicy tłumaczą, że eksmisję nakazał sąd. W miejscu hali ma powstać muzeum i nowa stacja metra. Z kolei sprzedawcy boją się, że stracą źródło utrzymania. Kto ma rację w tym sporze: miasto, kupcy?  Dyskusja na forum trwa! 

 

Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Agnieszka Graff i Elżbieta Korolczuk dla „Polityki”: Prawica nauczyła się grać w gender

Rozmowa z Agnieszką Graff i Elżbietą Korolczuk o kobietach, które na ulicach pokazują nowy feminizm, i mężczyznach zakażonych ultrakonserwatyzmem.

Katarzyna Czarnecka
01.12.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną