Kraj

Kobiety na kapłanów

Ks. Alfons Skowronek opowiada się za kapłaństwem kobiet: w Biblii brak przekonujących argumentów, żeby kobiety nie mogły sprawować tej funkcji.
To wyjątkowy głos w polskim katolicyzmie. W „Tygodniku Powszechnym” ks. Alfons Skowronek opowiada się za kapłaństwem kobiet. Nie da się utrzymać wzbraniania kobietom dostępu do funkcji kapłańskiej, bo nie ma w Biblii przekonujących argumentów, żeby kobiety nie mogły jej sprawować – twierdzi.

Przypomina słowa zamordowanej przez hitlerowców karmelitanki św. Edyty Stein, że nic nie powinno stać na przeszkodzie, by kobiety mogły być kapłanami. I sugeruje, że kapłaństwo kobiet i tak wymusi na Kościele rosnący deficyt księży. Trzeba też liczyć się ze współczesną wrażliwością, która tego rodzaju zakazy uważa za dyskryminację raniącą godność kobiety. Ks. Skowronek nie jest kościelnym młodym gniewnym. To sędziwy i zasłużony polski teolog ekumenista. Ale takich odważnych i niezależnych w myśleniu duchownych nie ma w Polsce zbyt wielu. Ważny tekst Skowronka już skrytykował abp Sławoj Głódź: to „zjełczałe tematy i paplanina”. A komentarze internetowe są równie aroganckie. Taki mamy poziom debaty w polskim Kościele. 

Reklama

Czytaj także

Kraj

Fundusz Odbudowy. Po co lewicy romans z PiS?

Inicjatywa i sprawczość. Na dźwięk tych słów politycy polskiej opozycji tracą rozum. Nie tylko lewicy zresztą.

Łukasz Lipiński
27.04.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną