Kraj

Rosja się biła, ale po której stronie?

Rosjanie to naród dumny, dlatego przełknięcie gorzkiej prawdy o swojej historii przychodzi im z trudnością

Zbliża się rocznica wybuchu II Wojny Światowej. Dosłownie cztery dni temu szef kancelarii prezydenta Rosji, Siergiej Naryszkin, zarzucił Polsce fałszowanie i upolitycznianie historii. Według niego, Polska uczestniczy wręcz w "krucjacie historycznej" przeciwko Rosji, a fałszowanie historii na jej szkodę zostało w Polsce podniesione do rangi polityki państwowej.

Bardzo niesprawiedliwe słowa, i to od osoby uważanej za numer trzy w rosyjskim establishmencie, w dodatku na stronie internetowej Moskiewskiego Państwowego Instytutu Stosunków Międzynarodowych (MGIMO). "Nikt nie może pozbawić nas dumy z bohaterskich czynów naszych ojców i dziadków; pozbawić nas historii" - pisze na tej samej stronie sam prezydent Dmitrij Miedwiediew. Wszystko to przed wizytą premiera Władimira Putina na Westerplatte. Miejmy nadzieję, że znajdzie on tam lepsze słowa.

Nikt w Polsce nie chce Rosjan tej dumy pozbawiać. Oczywiście Rosjanie to naród dumny, dlatego przełknięcie gorzkiej prawdy o swojej historii przychodzi im z trudnością. Wszystko przez ocenę początku wojny, zanegowanie istnienia tajnego protokołu do paktu Ribbentrop - Mołotow i zafałszowanie w Rosji agresji na Polskę 17 września. I tu rewelacja: dzisiejsza „Nowaja Gazieta" wywala kawę na ławę pisząc pierwszy chyba raz w historii, że Związek Radziecki przystąpił do wojny w 1939 r., i to po stronie Hitlera. No bo tak było. Ale gdzie tam „Nowej Gazietie" do autorytetu MGIMO.

Czemu dzisiejsza Rosja Miedwiediewa i Putina uważa, że musi brać w obronę Stalina? Przecież nie czuje się chyba jego spadkobiercą?  

Reklama

Czytaj także

Niezbędnik

Skąd się biorą pioruny? Odpowiedź może zaskoczyć

Piorun pojawia się nagle, znika błyskawicznie i nie pozwala się łatwo zbadać. Skąd to budzące zachwyt i grozę zjawisko bierze energię oraz jak ją uwalnia? Odpowiedź może zaskoczyć.

Andrzej Hołdys
07.07.2020
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną