Twoja „Polityka”. Jest nam po drodze. Każdego dnia.

Pierwszy miesiąc tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Tarcza będzie, ale inna

USS Lake Champlain, jeden ze statków używanych w systemie antyrakietowym AEGIS, źródło: Wikipedia USS Lake Champlain, jeden ze statków używanych w systemie antyrakietowym AEGIS, źródło: Wikipedia
Jaki system chcą nam teraz zaproponować Amerykanie?

W Polsce nie będzie w przewidywalnej przyszłości wyrzutni antyrakiet, a w Czechach nie stanie radar potrzebny do ich naprowadzania na wrogie pociski. Stany Zjednoczone zrezygnowały z tarczy według projektu zaakceptowanego przez poprzedniego prezydenta. Ale bynajmniej nie zaniechały budowy systemu obrony antyrakietowej. Wręcz przeciwnie – rozłożą parasol antyrakietowy szybciej niż przewidywał to plan Busha. Tyle że będzie on znacznie mniejszy i nie będzie wymagać budowania baz w Europie Środkowej.

Mówiąc najkrócej, admirałowie pokonali generałów. Poprzedni plan zakładał budowę wyrzutni na lądzie (GBMD), obecny stawia na antyrakiety wystrzeliwane z amerykańskich okrętów wojennych (AEGIS). Druga istotna różnica: podczas gdy tarcza Busha brała na cel pociski międzykontynentalne, a więc rakiety dalekiego zasięgu, których Iran jeszcze nie zbudował, tarcza Obamy będzie wymierzona w pociski średniego i krótkiego zasięgu, które Iran testuje już teraz. Wreszcie trzecia, kluczowa różnica: lądowy system antyrakiet nie wyszedł dotychczas poza fazę nieudanych testów, system morski już działa.

 

AEGIS, po grecku „tarcza”, to najbardziej zaawansowany i sprawdzony z systemów antyrakietowych testowanych przez Pentagon. Na tyle skuteczny, że od USA kupiła go Japonia, znajdująca się w sferze rażenia północnokoreańskich rakiet średniego zasięgu. Teraz taki sam, regionalny parasol Amerykanie chcą rozpiąć nad Europą, a w przyszłości rozwinąć także lądową wersję antyrakiet wystrzeliwanych dziś z morza. Takie właśnie antyrakiety – dziś nieistniejące – miał na myśli sekretarz obrony USA, gdy powiedział, że Polska i Czechy otrzymają ofertę goszczenia elementów nowej tarczy.

 

Jeden z punktów dowodzenia systemu AEGIS na podładzie USS Normandy, źródło: Wikipedia 

Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną