Kraj

Ustawa testowa

Chemiczna kastracja pedofilów

Chemiczna kastracja: przed wyjściem na wolność skazany pedofil dostanie środek blokujący popęd seksualny. Ale czy nowe prawo zadziała?

Sejm przegłosował właśnie ustawę o farmakologicznym leczeniu pedofilów, zaostrzył też kary za pedofilię. Według ustawy o tym, czy skazanemu, zanim opuści zakład karny, podany będzie środek chemiczny blokujący jego popęd seksualny będzie decydował sąd. W przypadku gwałtu popełnionego na osobie poniżej 15 roku życia - leczenie farmakologiczne może być obligatoryjne.

Chemiczna kastracja przeszła nadzwyczaj bezproblemowo: za głosowało 400 posłów, przeciwko był tylko Marek Balicki. Entuzjaści podpierali się doświadczeniem europejskim: kastruje Szwecja, Dania i Kanada. Trzeba jednak pamiętać, że kiedy rok temu pomysł na kastrację ogłosił minister Zbigniew Ćwiąkalski - od razu wzbudził burzę wątpliwości.

Czy metoda przymusowej kastracji jest zgodna z konstytucją? Czy o farmakologicznych skutkach wiemy już wszystko? Czy kastracja przyniesie oczekiwany skutek terapeutyczny?

Psychiatrzy ostrzegają bowiem, że pod pedofilię podciąga się też inne zjawiska socjopatyczne. Na przykład kazirodztwo. Nie ma pewności, że socjopata, nawet pozbawiony popędu, przestanie być agresywny. Sejm mówi jednak: zobaczymy. Mamy ustawę, sprawdzimy jak zadziała.

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Dr Joanna Wardzała o pokoleniu 20-latków odrzucających konsumpcyjny styl życia rodziców

Rozmowa z dr Joanną Wardzałą, socjolożką i badaczką zachowań konsumpcyjnych, o tym, dlaczego dzisiaj młodzi ludzie nie chcą kupować i gromadzić dóbr.

Joanna Podgórska
12.11.2019
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną