Kraj

Chłopska bieda

PSL musi zapłacić 18 mln zł

Fot. Tadeusz Późniak Fot. Tadeusz Późniak
Polskie Stronnictwo Ludowe znalazło się w poważnych tarapatach finansowych.

Sąd potwierdził, że ludowcy popełnili błąd zbierając pieniądze na kampanię wyborczą w 2001 r. Zamiast gromadzić je na specjalnym koncie wyborczym, trzymali na partyjnym. Dlatego nakazał PSL zwrot równowartości zebranej kwoty powiększonej o ustawowe odsetki.

 

W sumie to około 18 mln zł. Sąd podjął taką decyzję na wniosek Państwowej Komisji Wyborczej, która już siedem lat temu wychwyciła błąd ludowców i wystąpiła o przepadek pieniędzy na rzecz Skarbu Państwa. Sprawa ugrzęzła w stołecznym sądzie okręgowym, który dopiero na początku tego roku oddalił wniosek PKW. Komisja jednak się odwołała i wygrała w drugiej instancji. Teraz ruch należy do I Urzędu Skarbowego w Warszawie, który zajmie się egzekucją. – Zapłacimy, poprosimy jednak o rozłożenie sumy na raty, bo takich pieniędzy nie mamy – mówi Stanisław Żelichowski, skarbnik PSL. Jednocześnie zapowiada, że ludowcy wystąpią do Sądu Najwyższego z wnioskiem o kasację wyroku. – Jest skandaliczny – twierdzi Żelichowski.

Nerwowość polityków PSL ma swoje uzasadnienie, bo ludowcy ewidentnie nie mają szczęścia w rozliczeniach z PKW - w ostatnich latach jej eksperci wykryli dwa inne uchybienia w finansach partii. Chodziło o zbieranie pieniędzy na wybory już po za kończeniu kampanii oraz nieprawidłową sprzedaż nieruchomości. Te błędy kosztowały stronnictwo 12 mln zł - tyle straciło nie otrzymując pełnych subwencji i dotacji z budżetu państwa w latach 2003-2005.  

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Dr Joanna Wardzała o pokoleniu 20-latków odrzucających konsumpcyjny styl życia rodziców

Rozmowa z dr Joanną Wardzałą, socjolożką i badaczką zachowań konsumpcyjnych, o tym, dlaczego dzisiaj młodzi ludzie nie chcą kupować i gromadzić dóbr.

Joanna Podgórska
12.11.2019
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną