Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Kultura

Afisz 2009: Hity w galeriach

W specjalnym świątecznym numerze „Polityki” zamiast cotygodniowych not recenzyjnych – próba podsumowania życia kulturalnego w kończącym się roku. Oto 10 najważniejszych wydarzeń ze świata wystaw i galerii 2009.
Sztuka wg LiberyGaleria Faurschou, Kopenhaga/Materiały promocyjne Sztuka wg Libery
KrasnalsiKarol Woźniak/Polityka Krasnalsi
Karol Radziszewski ('Siusiu w torcik')Tadeusz Późniak/Polityka Karol Radziszewski ("Siusiu w torcik")

1. Praca Mirosława Bałki w Hali Turbin londyńskiej Tate Modern. Od dawien dawna żaden rodak nie miał wystawy, która odbiłaby się tak szerokim echem na całym świecie. Choć to sztuka niełatwa – jej przyjęcie okazało się entuzjastyczne.

***

2. Piotr Piotrowski dyrektorem Muzeum Narodowego w Warszawie. Nareszcie człowiek, który próbuje wydobyć tę placówkę z artystycznego marazmu.

***

3. Sezon polski w Londynie. Dawno już nie było tak znaczącej manifestacji naszych twórczych możliwości w tak liczącym się w światowej sztuce mieście.

***

4. Nalot kosmitów na Brukselę i inauguracja Ogrodu Rzeźb na warszawskim Bródnie. Dwa brawurowe, oryginalne, mądre, pożyteczne i z rozmachem realizowane projekty Pawła Althamera. Aż strach pomyśleć, co jeszcze przyjdzie mu do głowy.

***

5. Wystawa retrospektywna Zbigniewa Libery w Zachęcie. Pierwsza retrospektywna prezentacja jednego z najważniejszych rodzimych artystów ostatniego ćwierćwiecza. Lepiej późno niż wcale.

***

6. Wystawy kolekcji Galerii Starmach w Muzeum Narodowym w Krakowie. Okazało się, że nawet ludzie, którzy nie zarabiają milionów, ale są wytrwali, mogą zgromadzić zbiory, których nie powstydziłoby się absolutnie żadne muzeum w kraju.

***

7. Działalność The Krasnals, grupy artystów ukrywających swą tożsamość. Stosują różne formy artystycznego wyrazu, zawsze jednak celem ich działań jest krytyka – często przez ośmieszenie – reguł rządzących polskim rynkiem sztuki.

***

8. Wystawa „Siusiu w torcik” w Zachęcie. Zaskakująca i prowokacyjna propozycja wschodzącej gwiazdy polskiej sceny artystycznej – Karola Radziszewskiego. Twórca wszedł w rolę kuratora, dzięki czemu powstała świetna realizacja na temat... manipulacji.

***

9. Wojciech Krukowski na emeryturze. Po 20 latach kierowania najważniejszą galerią sztuki współczesnej w Polsce – stołecznym CSW. Następcy wysoko ustawił poprzeczkę.

***

10. Wystawa w Muzeum Sztuki w Łodzi „Polak, Żyd, artysta”. Niemal wzorcowa ekspozycja problemowa, świetnie pokazująca zawiłe historyczne relacje między awangardową sztuką a poczuciem narodowej tożsamości.

Reklama

Czytaj także

null
Ja My Oni

Jak dotować dorosłe dzieci? Pięć przykazań

Pięć przykazań dla rodziców, którzy chcą i mogą wesprzeć dorosłe dzieci (i dla dzieci, które wsparcie przyjmują).

Anna Dąbrowska
03.02.2015
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną