Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Kultura

Bawiąc, uczymy

Wakacje z Fryckiem, czyli wersja dla dzieci

"Zima z Chopinem" czyli dziecięce zabawy muzyczne organizowane przez fundację Ogrody Muzyczne w Bielańskim Centrum Kultury w Warszawie Tadeusz Późniak / Polityka
Liczne badania wskazują, że przeciętny Polak ma na temat Chopina dość słabe pojęcie. W tym roku można to zmienić.

Przygotowano programy popularyzatorskie i publikacje. Do dyspozycji szkół od maja będzie pakiet „Chopin 2010” wydany przez Narodowe Centrum Kultury: scenariusze zajęć lekcyjnych i pozalekcyjnych, materiały dydaktyczne do wykorzystania we wszystkich typach szkół na wszystkich poziomach. Filmoteka Narodowa wyda komplet trzech płyt z filmami fabularnymi, dokumentalnymi i kronikami filmowymi prezentującymi konkursy chopinowskie oraz album „Filmowy Chopin” z komentarzami na temat filmów o muzyku. Powstają dwa filmy dla dzieci: „Chopin Project” (animacja w technologii 3D) firmy BreakThru Films, laureata Oscara za „Piotrusia i wilka”, oraz animacja lalkowa łódzkiego Se-Ma-Fora „Serce w murze”.

Dzieci i młodzież będą mogły wziąć udział w konkursie plastycznym „Inspirowane muzyką Fryderyka Chopina” w Goleniowie czy też w Internetowym Wirtualnym Konkursie Chopinowskim na muzyczne interpretacje dzieł Chopina. Planuje się także mnóstwo konkursów lokalnych dla uczniów. A w październiku odbędzie się międzynarodowy konkurs „Wszystko o Chopinie – All About Chopin” w Katowicach dla dorosłych, wzorowany na corocznych ogólnopolskich dyktandach.

Wśród projektów popularyzatorskich są m.in.: poznańska Piramida Chopina (jej poziomy to sześć uzupełniających się akcji: koncerty i konkursy dla szkół, koncerty i widowiska muzyczne dla publiczności, cykl występów Speaking Concerts); warsztaty „Chopin Open” (piszemy o nich na s. 12) czy audycje muzyczne dla dzieci w Białymstoku i województwie podlaskim.

Szafarnia, gdzie Chopin dwukrotnie spędził lato, zorganizuje cykl koncertów „Szafarskie dni i noce”, a w regionie „Wakacje z Fryckiem”. W Warszawie 30 maja w Ogrodzie Saskim i Pałacu Prezydenckim odbędzie się Chopinowski Dzień Dziecka w formie rodzinnego pikniku muzycznego.

Projekt „Mazurki – Reaktywacja” realizowany jest w Warszawie i okolicach oraz w Poznaniu, Wrocławiu, Toruniu, Gdańsku, Lublinie, Olsztynie i Krakowie. Przez cały rok będzie można uczyć się tańca i śpiewu ludowego (w Warszawie część imprez związana jest z wystawą „Zakochany Chopin” w Muzeum Etnograficznym, a kulminacja nastąpi w kwietniu na festiwalu „Wszystkie mazurki świata”).

Jeśli ktoś zechce dowiedzieć się więcej o Chopinie, będzie miał do dyspozycji wiele wydawnictw, m.in. książkę popularyzatorską Barbary Smoleńskiej-Zielińskiej „Chopin i jego muzyka”, oparte na źródłach „Fryderyk Chopin. Korzenie” Piotra Mysłakowskiego i Andrzeja Sikorskiego, „Fontana i Chopin w listach” Magdaleny Oliferko (dzieje długoletniej przyjaźni) czy „Korespondencję Chopina z George Sand i jej dziećmi”, „Antologia międzynarodowej krytyki muzycznej o Chopinie i jego dziele” pod redakcją prof. Ireny Poniatowskiej.

Dla szerszego kręgu odbiorców przeznaczony będzie „Leksykon Chopinowski” prof. Mieczysława Tomaszewskiego, dla turystów – „Europa Chopina” Marity Alban Juarez, przewodnik po miejscach chopinowskich w Europie.

Album „Polska Chopina” wydała MUZA SA, a inny piękny album „Fryderyk Chopin – człowiek i jego muzyka” prof. Poniatowskiej – Multico.PIW wznawia monografię pióra Adama Zamoyskiego, a PWM – prof. Mieczysława Tomaszewskiego oraz Tadeusza A. Zielińskiego.Dzieci otrzymają płyty, gry edukacyjne i książeczki, m.in. „Fryderyk Chopin” Lene Mayer-Skumanz

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Wstrząsająca opowieść Polki, która przeszła aborcyjne piekło. „Nie wiedziałam, czy umieram, czy tak ma być”

Trzy tygodnie temu w warszawskim szpitalu MSWiA miała aborcję. I w szpitalu, i jeszcze zanim do niego trafiła, przeszła piekło. Opowiada o tym „Polityce”. „Piszę list do Tuska i Hołowni. Chcę, by poznali moją historię ze szczegółami”.

Anna J. Dudek
24.03.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną