Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kultura

Cały świat gra mazurki

Koncert Lang Langa z dziećmi na 100 fortepianów w Shenzhen w Chinach Koncert Lang Langa z dziećmi na 100 fortepianów w Shenzhen w Chinach Xinhua / Forum
Fryderyk nie jest tylko nasz. Obchody jego urodzin rozpoczęły się już w ubiegłym roku i to daleko od Europy.

Już w październiku w koreańskim Daegu odbył się I Międzynarodowy Konkurs Chopinowski „Azja–Pacyfik”, a w grudniu Lang Lang rozpoczął Rok Chopina w National Centre for Performing Arts w Pekinie, inaugurując cykl comiesięcznych recitali chopinowskich. Inny mocny chiński akcent związany będzie z EXPO w Szanghaju (m.in. koncert na sto fortepianów w parku Sun Yat-sena przed pomnikiem Chopina). W Japonii jednym z istotniejszych wydarzeń okrzyknięto chopinowską edycję francuskiego festiwalu La Folle Journée w czterech miastach: Tokio, Niigacie, Kanazawie i Biwako.

We Francji po La Folle Journée w Nantes rozpoczął się cykl recitali w paryskiej Salle Pleyel; kulminacją będzie maraton dzieł Chopina 27–28 lutego (jednocześnie w Châteauroux). W marcu w Cité de la Musique odbędzie się cykl koncertów i zostanie otwarta wystawa „Chopin, pracownia kompozytora”; w czerwcu i lipcu – festiwal Chopin à Paris. Doroczny letni festiwal w Nohant będzie poszerzony, z udziałem wybitnych pianistów, połączony z konferencją muzykologiczną.

Londyn (w ramach „Polska! Year”) włącza się serią koncertów w Southbank Centre (wystąpią m.in. Zimerman i Pollini), Kings Place i na City of London Festival. W British Library na wystawie „Chopin – The Romantic Refugee” zostanie pokazana podróż kompozytora do Wielkiej Brytanii. W Rzymie urodziny Chopina świętowane są przez cały luty koncertami i wystawą „Mazurek – Polski czy świata?”; tam także, jak i we Florencji oraz Mediolanie, występują Zimerman i Pollini. W La Scali do września będzie trwał cykl recitali wybitnych pianistów, obchodzących Rok Chopina i Rok Schumanna.

Program letniego festiwalu w Salzburgu zawiera recitale Zimermana, Kissina, Polliniego oraz występ Pogorelicia z Orchestre des Champs-Elysées. W stolicy Austrii w Haus der Musik zostanie otwarta wystawa „Chopin w Wiedniu”, towarzyszyć jej będą koncerty. Chopin zabrzmi też w Ratuszu, Musikverein i Konzerthaus.

W Monachium i w Poczdamie ostatnie dni lutego upływają pod znakiem Chopina, a latem Polska i Chopin będą głównymi bohaterami Schleswig-Holstein Musikfestival.

Wiele wydarzeń zaplanowano w Belgii: najwięcej w brukselskim Palais des Beaux-Arts (występy m.in. Zimermana, Blechacza, Olejniczaka); na przełomie lutego i marca w ramach Chopin Memorial Festiwal w Maasmecheln zostaną wykonane wszystkie dzieła Chopina. Koncerty przewidziano także w Liège i Brugii.

Do urodzin przygotowała się także Skandynawia: w kwietniu będzie można uczestniczyć w festiwalu chopinowskim w Sztokholmie, a we wrześniu w Helsinkach – w Festiwalu Chopina dla młodych pianistów. Na przełomie lutego i marca w Sankt Petersburgu odbywa się festiwal połączony z wystawą. Koncerty zorganizowano też na Ukrainie (Lwów, Odessa, Kijów) i Węgrzech (cykl w Budapeszcie).

W Czechach, po lutowych praskich koncertach, latem będzie miał miejsce doroczny konkurs i festiwal w Mariańskich Łaźniach – podobnie jak w klasztorach w austriackim Gaming i Valldemossie na Majorce.

Bogaty jest program obchodów w Stanach Zjednoczonych. Nowojorska Carnegie Hall oraz Lincoln Center gościć będą od stycznia do maja muzyków grających koncerty chopinowskie (Lincoln Center zorganizuje także pokazy filmowe). W Carnegie Hall i w Chicago Symphony Centre na jesieni odbędą się jazzowo-folkowe obchody urodzin Chopina. Metropolitan Opera wystawi balet „Dama kameliowa” z muzyką Chopina, a New York City Ballet „All Robbins: Definitive Chopin”. Koncerty szykują się też w Waszyngtonie, Filadelfii, Baltimore, Chicago, Los Angeles, San Francisco, Houston, Miami.

O uroczystościach chopinowskich usłyszymy także w miejscach egzotycznych. W Izraelu cykl koncertów odbędzie się w Jerozolimie, Ejlacie, Tel Awiwie. W marcu Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia odwiedzi Katar, Bahrajn i Kuwejt w ramach cyklu koncertów „Chopin na pustyni” (obejmujących również Emiraty Arabskie i Oman); odbędą się tam też konkursy chopinowskie (w Kuwejcie międzynarodowy). Wybitni pianiści zagrają Chopina w brazylijskim São Paulo. Chopin będzie w tym roku wszędzie.

Jest już nawet w kosmosie – nagrania jego muzyki poleciały tam na promie kosmicznym Endeavour.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
O Polityce

Dzieje polskiej wsi. Zamów już dziś najnowszy Pomocnik Historyczny „Polityki”

Już 24 kwietnia trafi do sprzedaży najnowszy Pomocnik Historyczny „Dzieje polskiej wsi”.

Redakcja
16.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną