Rozmowa z Ablem Korzeniowskim

Samotny mężczyzna
O pracy w Hollywood, dyktacie filmowych producentów i znikających tematach melodyjnych mówi kompozytor nominowany do Złotego Globu za muzykę do filmu "Samotny mężczyzna".
Abel Korzeniowski
Marcin Oleszczyk/Materiały promocyjne

Abel Korzeniowski

Bartek Chaciński: – Czy słynna Melrose Avenue w Los Angeles, przy której pan dziś mieszka, zmieniła się już w miejsce pielgrzymek polskich filmowców? Czy może wybiera pan towarzystwo bardziej międzynarodowe?

Abel Korzeniowski: – Melrose to przedziwna, zwariowana ulica, upstrzona sklepami z designerskimi ciuchami, salonami tatuażu, gabinetami wróżek i specjalnymi „ziołowymi” aptekami, które rzadko są legalne poza granicami Kalifornii. Prywatnie obracam się w środowisku, w którym są zarówno przyjaciele z Polski, jak i Amerykanie.

A przyjaźni się pan z ludźmi, z którymi pracuje? Na przykład Shigeru Umebayashim, współtwórcą muzyki do „Samotnego mężczyzny”?

Nie miałem okazji go poznać, ponieważ nie pracowaliśmy razem. To on miał pisać muzykę do „Samotnego mężczyzny”, ale ponieważ mieszka w Japonii, okazało się to niemożliwe i w filmie został tylko jeden jego temat. I jeszcze drugi, który był kompozycją Bernarda Herrmanna w opracowaniu Umebayashiego.

Kto jest w Hollywood kluczową osobą w pracy nad muzyką filmową – czy jest to stale obecny w zespole music supervisor, czyli kierownik muzyczny?

Music supervisor bardzo często nadzoruje tworzenie tak zwanego temp track, czyli tymczasowej ścieżki dźwiękowej z muzyką zebraną z różnych źródeł. Na jej podstawie jeszcze bez udziału kompozytora producenci sprawdzają, jak muzyka w filmie ma działać. Potem dopiero szukają konkretnego kompozytora. Music supervisor jest też najczęściej odpowiedzialny za dobór piosenek do filmu. Z kompozytorem pracują już bezpośrednio reżyser i producenci.

Kompozytor, który przez pół życia pracował nad własnym stylem, dostaje więc zgrane gotowce i jeszcze piosenki wybrane przez kogoś innego.

Piosenki i muzyka filmowa to dwie odrębne dziedziny i rzadko na siebie wpływają. Nie do wszystkich piosenek udaje się zdobyć prawa i generalnie zmieniane są wielokrotnie aż do ostatniej chwili. Natomiast temp track przydaje się o tyle, że pomaga kompozytorowi zrozumieć reżysera i producentów. Z drugiej strony sprawia, że kompozytor musi potem walczyć z przyzwyczajeniem – zarówno swoim, jak i pozostałych twórców.

W jakim stopniu producenci podlegają modom na muzykę filmową określonego typu?

Jest jeden trend, który mnie bardzo boli – w ostatnich latach znikają z muzyki filmowej charakterystyczne tematy melodyczne. James Horner mówił mi, że w kilku przypadkach reżyser oznajmił mu wręcz, że nie chce tematu. Ale jego obecność wpływa przecież na identyfikację filmu – wyobraźmy sobie „Ojca chrzestnego” bez muzyki Nino Roty czy „Gwiezdne wojny” bez Johna Williamsa! To zjawisko, na które wpływa popularna kultura muzyczna, z jej uwielbieniem dla powtarzalnego rytmu, oraz technologia, dzięki której bardzo łatwo i szybko uzyskuje się coś, co brzmi jak muzyka. Kupujemy bibliotekę loopów, z tego gotowego materiału coś potem układamy i mamy wrażenie, że sami coś stworzyliśmy. Ten styl jest wszechobecny, więc niektórym producentom się podoba.

Udałoby się dziś sprzedać w Hollywood awangardową, nowatorską muzykę, jak choćby ta do „Rękopisu znalezionego w Saragossie” Krzysztofa Pendereckiego – pana nauczyciela?

Jeśli przez awangardę rozumiemy próbę stworzenia nowej ekspresji w muzyce czy wynalezienie nowego instrumentu, to jak najbardziej. Jest to ambicją wielu kompozytorów. Nowa forma musi jednak realizować wymagania treści filmu i to jest jej najważniejsze zadanie.

Wydaje się jednak, że kompozytor filmowy zwykle utrudnia sobie, jeśli nie zamyka, drogę do tworzenia utworów koncertowych.

Często dzieje się tak w Polsce, ale na świecie jest trochę inaczej. Osiągnięcie sukcesu w muzyce filmowej przyciąga również publiczność na koncerty. W Ameryce jest sporo kompozytorów, którzy godzą jedno z drugim – Philip Glass to najbardziej oczywisty przykład.

Ależ jemu muzyka filmowa popsuła markę, odkąd zaczął pisać po kilka ścieżek dźwiękowych rocznie!

Nauczyłem się tutaj nie rozliczać innych kompozytorów z tego, co dociera do mnie z ekranu, bo wiem, jak wygląda proces akceptacji. Zwykle trudno stwierdzić, za co rzeczywiście był odpowiedzialny kompozytor, a co było decyzją producenta albo dystrybutora. Kompozytor nie uczestniczy nawet w udźwiękowieniu filmu, nie ma więc wpływu na to, gdzie wyląduje jego muzyka. A jeśli chodzi o samego Glassa – byłem kiedyś na projekcji z jego udziałem i mówił dużo o temp trackach. Wspomniał, że gdy proponują mu teraz pisanie muzyki do filmu, to najczęściej pokazują obraz obłożony już w całości najlepszymi fragmentami z jego muzycznego katalogu – the best of Philip Glass.

Napisz pan to jeszcze raz, panie Glass?

Tak, tylko tym razem w ciągu czterech tygodni! W takim czasie ma stworzyć coś równie dobrego jak to, co wcześniej było wynikiem wielu lat pracy. Glass mówi, że wypracowanie tego, co charakterystyczne w jego muzyce, to była chwila – przez resztę swojego życia próbuje uwolnić się od tego, co zrobił na samym początku. To dwie strony sukcesu.

Glass, Horner – wygląda na to, że utrzymuje pan zażyłe kontakty z innymi kompozytorami.

Miałem okazję spotkać tutaj wielu ludzi, których podziwiam. James Horner cierpliwie znosił moją obecność na sesjach do „Avatara”, którym się przyglądałem. Poznałem też Jamesa Newtona Howarda, w jego studiu miksowaliśmy muzykę. Ciągle obijamy się o siebie z Janem Kaczmarkiem. Te kompozytorskie spotkania nie są częste, bo w większości, z natury, jesteśmy raczej samotnikami.

Słucha pan muzyki dla przyjemności?

W zasadzie bardzo rzadko jej słucham; jeśli już, to głównie muzyki filmowej. Po to, by się czegoś nauczyć. Z uwagi na ryzyko „nieświadomego zapożyczenia” nigdy jednak nie słucham muzyki w trakcie pisania własnej.

 

Czytaj także

Aktualności, komentarze

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną